Започват есенните изложби в Пловдив

0
198

Националните есенни изложби в Пловдив се откриват на 1 септември. Тазгодишното издание е под надслов „Приземяване“ отново с куратор проф. д-р Галина Лардева.
Откриването ще се състои от 18.00 часа в двора на Балабанова къща, а останалите локации традиционно са Къща „Хиндлиян“ и Постоянна експозиция „Мексиканско изкуство“
В Балабанова къща ще бъдат представени Петринел Гочев – рисунка и пластика, дълбока зала; Цочо Бояджиев – фотография, сводеста зала; Станимир Генов – живопис, първи етаж; Гергана Табакова – живопис, двор.
В Къща „Хиндлиян“ можете да видите произведенията на Камен Цветков – скулптура, двор; Лилияна Александрова – акварел и рисунка, веранда; Гита Маркова – художествено стъкло, мааза.
Постоянна експозиция „Мексиканско изкуство“ ще приюти творбите на Снежана Симеонова – скулптура, двор и Горан Тричковски – графика, сводеста зала.

Програмата на откриването ще представи и изключителни музиканти: Мишел Нахабедян (саксофон), Мирослав Турийски (пиано), Николай Бобчев (контрабас). Изпълненията им включват както класически джаз стандарти, така и авторски теми.
Мишел Нахабедян е джаз саксофонист, който живее и се изявява във Виена през последните двайсет години. Ще имаме рядката възможност да го видим и чуем на родна сцена. Мирослав Турийски е преподавател по джаз пиано в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, пианист и композитор, изявяващ се на родна и международна сцена. Николай Бобчев също е възпитаник на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив и е талантлив и обещаващ представител на младите джаз изпълнители в града.

На 2 септември галерия „Дяков“ ще представи за втори път Петър Димов със самостоятелна изложба. Този път той представя 13 живописни платна с приказни сюжети, които са създадени специално за публиката на галерията. Авторът ги е обединил под името „Завръщане в сънищата“.

Петър Димов е български художник с подчертан интерес към наивистичното и примитивистично изкуство. Той създава един образен свят, който с лекота може да бъде отнесен към непреходните ценности, намерили място в българското изкуство. Свят на въображението, в който всичко е възможно и красиво: котките говорят, музикантите летят с балони, цирковите слонове кокетничат, рибите се реят в небето, лодките, вместо обикновени и скучни платна, имат изрисувани риби за платна…
Петър Димов е роден през 1954 г. в Шумен, а сега живее в село Драгоево. Завършил е Университет по изкуствата в Москва.
От 1980 година реализира свои самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Член е на Съюза на българските художници. Негови творби са собственост на Музея на наивистичното изкуство в Белоградчик, в частни колекции у нас, но и във Франция, Япония, Полша, Русия, Норвегия, Германия…

На 3 септември пловдивските галерии ще се надпреварват да привлекат вниманието на публиката с огромно количество интересни изложби:

Галерия „Възраждане“ кани приятелите си на рожден ден. На тази дата се навършват 29 години от основаването ѝ, а празникът ще бъде отбелязан с живописната изложба „Ловец на щастие“ на Силвия Павлова. Галеристът Краси Алексиева споделя: „За рождения ден на галерията, в подножието на тридесетата ѝ годишнина, Силвия Павлова е сътворила омайна серия от живописни приказки. Живописният талант на авторката избуява все повече и повече във всяка следваща изложба. В новата експозиция цветовете избухват като фойерверки. Всяка картина е фантастично зрелище, като изображенията се конкурират едно друго във възходяща градация. Зрителят не може да остане пасивен и инертен, защото творбите са като силен наркотик, който оборва безразличието, подчинявайки го на мощното облъчване на фантастичните багри. Елате, за да се опияните!“;

Арт клуб и Галерия „Савов“ ще открие изложба с живописни творби на Стоян Динков. Авторът има една самостоятелна изложба в чужбина, а настоящата е втората в България. Художникът определя творчеството си като част от наивизма.
Стоян Иванов Динков е български дипломат, писател и художник, син на поета Иван Динков.Ученик на проф. д-р Франсоа-Жорж Драйфус. Той е автор на прозаични, поетични и исторически книги, а също така съучредител на Клуба на младия български писател (2003 г.) и съучредител на Центъра за стратегии и анализи (2008 г.). Член е на редакционната колегия на вестник ”Пулс” и на списание „Българска лира“. Председател е на партия „Зелена България“ в периода 2007 – 2008 година, председател на Политическия съвет на „Зелена партия – Българските зелени“ през 2008 – 2009 г. Член е на Съюза на българските писатели и на Съюза на българските журналисти. Съосновател на някои вестници като „Литературен магазин“, „Ранобудник“ и др. Автор на книгите „Гримаси“, „Свлачища“, „Приказка за вечността“, „Османо-римска империя, българи и тюрки“, „Туран – от скитите и хуните до тюрките и българите“, „Исус Христос – Земното име на Дявола“, „Траки и кимерийци“ и др. Негови текстове са превеждани на английски, турски, румънски, португалски език и адаптирани на македонска литературна норма.;

Арт галерия „SIGNA“ – Пловдив представя художника Христо Габеров със самостоятелната му изложба под мотото „Родопски сънища“. Той е познат на пловдивската публика от предишни свои творчески изяви тук. Роден е в Кърджали през 1973 г. Рисуването го влече от детските му години и това го води във ВТУ “ Св. Св. Кирил и Методий“ във В. Търново, където завършва Специалност „Живопис“. Почти веднага след това, през 2000 г. става член на СБХ, а малко по-късно и на Дружеството на хасковските художници. Творческа натура, търсеща приключения и сюжети за рисуване, заедно с известния пътешественик Владимир Сорокин, предприемат едно, колкото екзотично, толкова и рисковано пътуване в Африка, при това с велосипеди! Преминават 16 500 км. през 23 държави във времето 1999 – 2000 г. Пътуват 300 дни, но преживяванията продължават да ги „държат“ и до днес. Преболедуват тежко малария и едва оцеляват. Неспокойната и широка родопска душа на Христо го праща във всевъзможни кътчета на любимата родна планина. Търси и намира омайното и магичното в старите къщи, в разноцветния им интериор. Вълнува го миналия динамичен живот в тях, в застиналата там днес атмосфера. Търси и рисува: животните, хората, плодовете на земята. По свой специфичен начин и с много любов успява да свърже и съчетае двата на пръв поглед различни свята – на черния континент и магичната Родопа, но усещането за общата и силна любов към планетата Земя и нейните красоти, богатства и възпроизвеждащ се живот, трайно задържат творческия му интерес именно към тях. Както многото други творци, през годините изгражда свой разпознаваем стил на рисуване, с фина мазка, изящество и многообразие в детайлите. С творбите си участва в много общи изложби в страната и чужбина, а самостоятелните му експозиции в България и ЮАР са над 40. Негови картини са собственост на ценители и почитатели в Португалия, САЩ, Нидерландия, Южна Африка и др. В настоящата си авторска изложба Христо Габеров се представя с 30 живописни платна, изцяло на родопска тематика, по предложение на галерията. От тях извира вълшебството и обаянието на планината, завладяващата й красота и посланието: да се опази за поколенията сътвореното от природата и човека с грижа и любов. Това е изложба, която се възприема не толкова с очите, колкото с душата!;

Галерия U P.A.R.K. ще представи скулптурата на Сава Цонев, а галерия „Червеното пони“ ще представи самостоятелната живописна изложба на Петър Беляшки.Седмица на съвременното изкуство (04–25.09.2024 г.) се организира за тридесети път от Сдружение „Изкуство днес“.

Отново в Баня „Старинна“, традиционното място на проекта отваря врати специално за Седмица на съвременното изкуство, за да отбележи тридесетата си годишнина. Седмицата е един от най-устойчивите формати за съвременно изкуство в страната като предоставя важна подкрепа за развитие на творците. За първи път към проекта се включва галерията за съвременно изкуство – Cu29. Темата „За по-добър свят“ мобилизира трансформиращия потенциал на съвременното изкуство с визуално и творческо въображение. Тя представя балансирана и разнообразна селекция от млади и утвърдени автори от международната и местна сцена с творби, които засягат съвременни теми, актуални на глобално и местно ниво:  екология, миграция и диаспорични култури, война и политическо насилие, неолиберализъм, деколонизация, раса, религия и етнос, пол и сексуалност. Изложбата показва съвременно изкуство на високо худо­­жествено ниво. Представени са световно-известни имена от международната сцена: Ширин Нешат, носителка на награда от Венецианското биенале от 1999 г. и Сребърен лъв на Венецианския кино фестивал от 2009 г.; Таня Остоич, известна в световната история на феминисткото изкуство и пърформанса; Кристиян Нямпета, участвал в Документа 15 и Манифеста 14, с награда за изкуство „Бъдещето на Европа“ от 2019 г., основател на платформа за Африканско видеоизкуство и куратор към e-flux. Поканени са артистите ninavale (Нина Ковачева и Валентин Стефанов), базирани в Париж и активни на международната сцена, носители на награда „Юнеско“ от биеналето в Цетине 2002 г.; Албена Михайлова-Бенджи, любима пловдивска художничка, която живее и работи в Базел; Веселин Алексиев и Милена Кънчева с актуална тематика за миграцията; Дан Тенев, ярка фигура в българската култура, разпознаваем със своите причудати, монументални намеси в градската и природна среда. Участват още художници от Молдова, Босна и Херцеговина, и Северна Македония. Изложбата набляга и на пловдивското участие. Сред тях са Велизар Димчев със смела и находчива намеса в Банята; Дуварколектив, група социално-ангажирани художници в града; Надя Генова с впечатляващо присъствие в пространство на Банята; Асен Кръстенов с фотография, Севдалина Кочевска, Осман Юсеинов и Иван Иванов със смели инсталации на любими обществени места в града (кино Космос, Водно огледало и Братска могила), и др. Чрез изкуството си художниците размиват фиксирани граници и идентичности. Като набляга на пресечните и транс-континентални връзки и тематики, които присъстват в ежедневието ни по безброй начини, изложбата реализира космополитния потенциал на града. Дните, наситени с творчество и активност, включват кръгла маса на тема „Изкуство и социална трансформация“ и спонтанни акции в градска среда. Към тридневната програма се включват самостоятелно организирани и продуцирани проекти: Галерия Сариева с изложбата на Камен Стоянов „Град на сенките“ и проектът „Изкуство за зелено бъдеще“. Куратори: Живка Валявичарска (САЩ/България) и Емил Миразчиев (България). Участници: Адела Юшич (Босна и Херцеговина) / Баня „Старинна“; Албена Михайлова-Бенджи (Швейцария/България) / Баня „Старинна“; Асен Кръстенов (България) / Баня „Старинна“; Велизар Димчев (България) / Баня „Старинна“; Веселин Алексиев и Милена Кънчева (България) / Баня „Старинна“; Дан Тенев (България) / акция, стълбите на Каменица и квартали; Дуварколектив (Хана Роуз, Никола Венков, Янка Симова) (България) / Баня „Старинна“; Емил Миразчиев (България) / Гарнизонна фурна / ул. „Вегетарианска“, кв. Прослав; Живка Валявичарска (САЩ/България) / ул. „Вегетарианска“, кв. Прослав; Иван Иванов (България) / Братска могила; Ицко Мазнев (1964–2016) (България) / Баня „Старинна“; Кейтлън Манинг (САЩ/Мексико) / Баня „Старинна“, Галерия Cu29; Кристиан Нямпета (САЩ/ и др.) / Баня „Старинна“; Надя Генова  (България) / Баня „Старинна“; ninavale (Нина Ковачева и Валентин Стефанов (Франция/България) / Баня „Старинна“; Таня Остоич (Германия/Сърбия) / пърформанс пред галерия Капана / Баня „Старинна“; Татяна Фьодорова-Лефтер (Молдова) / Баня „Старинна“; Осман Юсеинов (България) / пред Цар Симеонова градина (Водни огледала); Сашо Станойковик (Северна Макeдoния) / акция в обществена среда; Севдалина Кочевска (България) / пред кино „Космос“; Станимир Панайотов (България) / Баня „Старинна“ (дискусия); Сузана Милевска (Северна Македония) / Баня „Старинна“ (дискусия); Ширин Нешат (САЩ/Иран) / Баня „Старинна“; Яна Костова и Димитър Костов (България) / пред Баня „Старинна“.

Програма: 3 септември

17:00-19:00 ч. Подгряваща акция на Дан Тенев, стълби на Каменица, 20:30 ч. Инсталация на Иван Иванов, Братска могила (проект „Изкуство за зелено бъдеще“), 21:30 ч. Видео мапинг „Светове“ на Емил Миразчиев, Гарнизонна фурна (проект „Изкуство за зелено бъдеще“)

4 септември

18:00 ч. Пърформанс на Таня Остоич пред Градска художествена галерия „Капана“, ул. „Райко Даскалов“ 29, 19:30 ч. Официално откриване, Баня „Старинна­“, 20:30 ч. Жестова акция на Яна Костова, пред Баня „Старинна­“

5 септември

17:00-18:30 ч. Кръгла маса и дискусия на тема „Изкуство и социална трансформация“ със Сузана Милевска, кураторка и изкуствоведка, и Станимир Панайотов, философ и писател, Баня „Старинна“, 18:30 ч. Пърформанс на Албена Михайлова-Бенджи, Баня „Старинна“, 20:00 ч. Откриване видео изложба на Кейтлън Манинг, Галерия Cu29

6 септември

18:00 ч. Откриване на самостоятелна изложба „Град на сенките“ на Камен Стоянов, Галерия Сариева (организирана и продуцирана от галерията).

На 4 септември ще бъде открита и изложбата „Приказният свят се нарича наив“
Тя е дело на Асоциация на художниците наивисти България – ААНБ, ръка за ръка със Салон за наивистично и интуитивно изкуство – Белоградчик и община Пловдив.
Изложбата ще бъде експонирана в Залите за временно изкуство към Градска художествена галерия на ул. „Княз Александър I-ви“ 15.В експозицията ще бъдат представени картини, рисунки и пластики, както и гостуваща нетърговска изложба от постоянната експозиция на Салон за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, включваща световни автори. Ще бъде представена и единствената съвременна книга за български наив. Ще има и работилници – керамика и живопис на 19, 20 и 21 септември от 12:00 до13:30 керамика, от 14:00 до 15:30 – живопис, свободен достъп. Изложбата ще продължи до 24 септември.

На 5 септември, в навечерието на Празника на Съединението и Деня на Пловдив, в Зала „2019“ на Градската художествена галерия (ул. „Гладстон“ 32), от 18:00 часа ще се открие традиционната кураторска изложба на Дружеството на пловдивските художници „15Х5“. Селекцията на авторите отново е поверена на графика Христо Жеков. Той е поканил 15 пловдивски творци да участват с по пет нови свои произведения в областта на живописта, графиката или скулптурата.
Участват: Ангел Китипов, Антоан Стойков, Васил Тенев, Георги Джунев, Георги Станчев, Димитър Христович, Димитър Янков, Евелина Петкова, Жорж Сопаджиев, Момчил Георгиев, Николай Алексиев – Фокса, Петър Кочевски, Саркис Нерсесян, Станимир Видев, Христо Жеков.
Изложбата е част от Есенния салон към пловдивския Културен календар и се финансира от Община Пловдив. Тя е с вход свободен и може да бъде разгледана до 1 октомври 2024 г.

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашият коментар!
Моля, въведете вашето име