Изложби в Пловдив

0
187

На 26 септември в галерия U P.A.R.K. ще бъде открита живописната изложба на Стиляна Узунова. Представя я проф. д-р Галина Лардева: „Произведенията на Стилияна Узунова в изложбата „Измерения“ в галерия U P.A.R.K. впечатляват със съчетаването на привидно необичайни гледни точки към обекти и пространства, със сякаш игровия подход към композиционото разработване на множество пластове, форми, линии и цветове и с използване на потенциала на рамкирането (рамка в рамката). В същото време – както в предишните произведения на авторката, и тук присъства една характерна пространствена нагласа към картинното, която остава в сила и която кореспондира с идеята за възможностите на абстрактното. Тук Стилияна Узунова отново подчертава разнообразната природа на отделни елементи, които поемат знаковата отговорност за една необозрима, сякаш визуално несъбираема цялост. В своето усилено контактно присъствие, чрез находчивото си вплитане в пространствата, както и чрез свързващите ги цветови акценти, фигури, обекти, линии, създават усещане за пренаселено повествователно поле, за една интензивна художествена комуникация, която може да бъде разчетена и почувствана в различни измерения.“

На 27 септември е откриването на самостоятелната изложба „Почти абстрактно“ на Станимир Видев. Галерия „Червеното пони“ отново ще приюти прекрасните абстрактни пейзажи и фигурални композиции на големия български художник.

На 2 октомври в галерия „Сигна“ предстои откриване изложба живопис на проф. д-р Кирил Божков, която е под надслов „60 и т.н.“ Професорът е добре познато име в страната и чужбина. Гостува за пети път в пространството на галерията с оригинални свои творби. Безспорен талант, опитен художник, прекрасен преподавател и непринуден човек. Накратко сам се определя така: „Това съм аз, когато съм естествен и какъвто се харесвам! Радвам се на прекрасните неща, те ме вдъхновяват!

Работа и професионална квалификация: 2024 – Ръководител катедра Живопис – Национална Художествена Академия, София, 2019 – Заема академична длъжност Професор. Самостоятелни изложби: 2024 – „60 и т.н.“ – , Галерия „Сигна“, Пловдив, 2024 – „Дългият спомен за краткия миг“ – „Музей галерия Анел“, София, 2024 – „Акварелни портрети“ – галерия „Академия“, Национална Художествена Академия, 2019 – „Прекрасни неща“ – живопис и текст, Галерия „Сигна“, Пловдив и участие в 45 престижни общи изложби в страната и чужбина.

Градска художествена галерия – Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев – един от най-значимите български художници.
От 08 октомври до 03ноември обширното пространство в Зала „2019“, ул. „Гладстон“32, ще се насити с експресията от цветове и мощни композиции на пловдивския артист.Роден в самия край на октомври – 31 октомври1934 г., Йони , както го наричаха колеги и приятели, създава за малко повече от тридесетина години изумително по размах и обем творчество: монументални произведения (сграфито, стенопис, мозайки), живописни платна, акварели, рисунки. Истинско предизвикателство е да се ограничи подбора сред най-добрите му творби до лимитираното пространство на една изложбена зала, пък била тя и най-голямата у нас. Сред близо 85-те картини в залата ще се откроят платната от живописните цикли „Царски времена“ и „Ахилес“. Красимир Линков – куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на Пловдивската художествена галерия, избра да срещне публиката с този прочут автор чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени.
Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите внушителни композиции от тази поредица „са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение“ – пише Красимир Линков в монография за автора.
Започнат още през 80-те години на XX век, цикълът за царете и шутовете, за кукловодите и марионетките, прехвърля историческия вододел на обществените промени през 1989 г. и се разгръща и в новото демократично време.
Острото социално усещане на големия творец бързо провижда тази вечна напрегната игра между властта и интелектуалеца, изразена метафорично чрез средновековни дворцови персонажи.
Неговите шутове са винаги замислени и печални…Те са динамичният елемент в картините, те са носителите на идеите в тях…в доста от тези образи ще открием автопортретни черти“ – отбелязва в своя статия изкуствоведът Иван Маразов.
В експозицията са включени и силно въздействащите портрети на бащата и майката на художника, а също така на театралния режисьор Юлия Огнянова, оперния певец Асен Чавдаров, писателя Здравко Попов и други известни съвременници на автора. Поднесени с характерните за Левиев категоричност и драматизъм, те в същото време са поетични и дълбоко лични като отношение.
Публиката ще види картини и от други важни теми и жанрове в живописта му: легенди и истории, социална проблематика, Пловдив, пейзажи, произведения от поредиците „Архангели“, „Човекът – предмет на изследване“.
Според запознатите отблизо с артиста и човека Йоан Левиев, неговата полемична натура, страстта му в заявяване и отстояване на позиции, напрежението в общуването, присъщата му директност и честност са белязали и изкуството му.
Това, което най-лесно бихме могли да наречем монументален стил в неговото изкуство, в основата си е ясен стремеж към публичност. Публичност, съпроводена от доблест, отговорност и гражданска позиция“ – отбелязва Красимир Линков.
А самият художник заявява в свое интервю: „Личният ми възглед в изкуството се състои в девиза: „Справедливост в житейското поведение, справедливост в темата, справедливост в пластичния строй на произведението„.
Голяма част от картините в изложбата са от живописния фонд на Градска художествена галерия – Пловдив, но за цялостното представяне на автора реализаторският екип покани галерии от цялата страна да се включат с творби от своите колекции. Организаторите благодарят специално на дъщерята на художника Йоана Левиева – Сойър и съпругата му Паша Берова за подкрепата и предоставените архивни материали и картини, а така също на колекционерите Петър Пиронков и Христо Чиплаков.
Участват произведения от фондовете на: Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, БХГ „Петко Задгорски“ – Бургас, ХГ „Никола Маринов“ – Търговище, ХГ „Елена Карамихайлова“ – Шумен, ХГ „Кирил Петров“ – Монтана, Художествена галерия – Добрич, ХГ „Борис Денев“ – Велико Търново, ХГ „Христо Цокев“ – Габрово, ХГ „Проф. Теофан Сокеров“ – Ловеч, ХГ „Илия Бешков“ – Плевен, ХГ „Проф. Илия Петров“ – Разград, Художествена галерия – Русе, Художествена галерия – Смолян, Художествена галерия – Стара Загора, Столична библиотека – София. Българската художничка Соня Русков, която от 24 години живее в Германия, избра за своя дебют пред пловдивска публика пространството на експозиция “Мексиканско изкуство” към Градска художествена галерия – Пловдив (ул. “Артин Гидиков”11, Стария град).На 11 октомври в 18:00 часа тя ще открие изложбата си “Будни сънища”.
Живописните платна на Соня Русков отразяват тревогите на човека от XXI век, присъщи и на авторката: “В съвремието, в което живеем, понякога се питаме: сънуваме ли или всичко, което се случва, е реалност – пандемия, войни, климатични промени? Темата за живота ни, преобърнат по време на пандемията, е ярко засегната във фигуративната композиция, изобразяваща уплашени и неадекватни хора, включително животни в необичайни пози, заобиколени от странни предмети на фона на театрален салон, където седалките са обърнати. Друга картина изразява символиката на човешкия стремеж към свобода чрез голото тяло на жена, затворена в клетка и пазена от митичен звяр, символ на надвисналата заплаха за човечеството”.
Копнежът за свобода е в основата и на други картини в експозицията. Художничката разработва философски теми за доброто и злото и вечната борба между тях, представяйки ги чрез библейски персонажи и препратки. Опасностите, застрашаващи човечеството, са пресъздадени в творби със заглавия “Вавилон I” и “Вавилон II”. Дори картините в пейзажния жанр носят посланието да опазим общия дом, в който всички живеем. Изложбата “Будни сънища” ще може да се разгледа до 31 октомври.В галерия „Възраждане“  можете да разгледате прекрасната изложба скулптура и живопис на Димитър Чонов и Марио Базел, под надслов „Паралелни светове“. „Привидно експозицията е една неочаквана арт колаборация. Тя събира творци от две поколения, създаващи различен вид изящно изкуство – скулптура и живопис.

Скулпторът Димитър Чонов е утвърдено име с автентичен разпознаваем почерк. Има редица самостоятелни изяви и множество участия в общи изложби и симпозиуми в страната и чужбина. Негови монументални творби красят както Пловдив, така и други български градове. Димитър Чонов е изкусен ваятел на сюжети от отминали епохи, запечатани върху бронз следи от антична реалност, естетско претворени епизоди от древността, носещи посланията на предците.

Художникът Марио Базел е от младото поколение творци. Школуван от големия график Владимир Генадиев, Марио прави дебютната си самостоятелна изложба през 2022 г. в Градската художествена галерия в Пловдив. Носител е на почетна награда от конкурс за международна графика от Associació Internacional Duana de les Arts, Барселона, Испания. Марио Базел майсторски пресъздава в картините си психологически портрети на една съкровена и дълбоко лична съвременност, интимен калейдоскоп от чувства, емоции и преживявания на модерния човек.

Фрагменти от миналото и откъси от настоящето, изложбата е разказ за невидимата нишка на времето, която свързва колективната памет с вълненията на личността днес. Двамата творци припомнят, че в изкуството пространства, измерения и похвати се преплитат, за да остане усещането за стойността на вечните търсения на човешкия дух.“ Надежда Цветкова, 2024 г.

В Арт клуб и Галерия Савов можете да видите изложбата „Условни пейзажи“ на пловдивския художник Ангел Чираков. Авторът зарадва почитателите на изящните изкуства с най-новите си творби, сътворени през последните две години и белязани от свободния му дух на изразяване.

Галерия „Дяков“ представя изложбата на Пламен Монев “Между Черно и бяло море”.

Пламен Монев е роден през 1961 в Белослав. Завършил е Националната гимназия по пластични изкуства в Казанлък и през 1988- Националната художествена академия, специалност “Живопис”
През 1993 получава Наградата на фондация “Свят” на Седмото международно биенале на графиката във Варна. Рисунките и възстановките му дават нов облик на Музея за малки и големи, който е част от Археологическия музей във Варна. По негов проект е създадена мозаечната икона на патрона на града Св. Николай Чудотворец.
Последните 25 години са особено плодотворни за него: автор е на десетки самостоятелни изложби в престижни галерии у нас и по света, които му донасят заслужено признание- в Австрия, Великобритания, Италия, Швеция, Русия, Норвегия, Германия, разбира се- в Родината ни. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Градската галерия на Варна, на много частни колекции у нас и по света.
През 2021 е удостоен с Наградата на Варна за принос в развитието на визуалните изкуства. През 2024 година става лауреат на Годишната награда на Галерия “Дяков” за принос в развитието на живописта.

Предишна СтатияРецитал на Донка Ангъчева и Лидия Байч и среща-разговор със Сабине Грубмюлер (рояли Bösendorfer) в Зала 2019
Следваща СтатияИзложби октомври 2024
Позната като Ваня Трингова, зодия рак според астрологичния хороскоп и спектрален вълшебник, според календара на маите. Един от най-близките ми приятели ме нарича Вихра, защото според него това име най-пълно отразява характера ми - темпераментен и непокорен, раздаващ се, обичащ силно и истински, създаващ настроение сред околните, но и неприеман от хората с консервативно мислене. Всички знаят, че Пловдив е град, който се слави с невероятен дух и аз имам скромната амбиция да го уловя във вихъра от изложби, концерти, театрални постановки и всякакви културна събития. Творческата атмосфера в Пловдив силно допада на моята енергия. Това е и основната причина, която от години ме кара да работя за популяризиране на всичко, което се случва в културния живот на града. Много ми се иска да направя съпричастни към този дух и тази енергия колкото се може повече хора, не само в града под тепетата, но и в цялата страна. Да ги накарам да се докоснат до стойностното изкуство и да обърнат поглед навътре в душата си, където да открият красотата и любовта. И ще бъда истински щастлива, ако поне мъничко съм успяла да го направя.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашият коментар!
Моля, въведете вашето име