Изложба „Рисунка“ на творческо обединение „Collegium pro arte+“ към НХГ „Цанко Лавренов“ ще се открие на 5 ноември в къща „Верен Стамболян“, ул. „Кирил Нектариев“ 15, Пловдив.
В експозицията ще представят рисунки преподавателите: Ангел Китипов, Антония Хайгърова, Диана Папазова, Димитър Келбечев, Ели Станчева, Зина Жекова, Илиана Манукова, Кристина Кутлова, Михаил Маламски, Панайот Панайотов, Петър Чучулигов, Петя Анастасова, Пламен Велчев, Полина Тодорова, Светлозар Чавдаров и Христо Жеков. Събитието се организира със съдействието на Общински институт „Старинен Пловдив“.
Културен център „Елизиум“ кани на първата самостоятелна изложба на Тодор Генчев – „Богат дух“. Тодор е самоук художник, който вярва, че правиш ли нещо от сърце и душа, резултатът винаги е положителен. Изкуството му преминава от абстракция към модернизъм и е изключително вдъхновяващо, презареждащо душата.
Изложбата се открива на 6 ноември от 18:00ч.
В разгара на есенно-зимния сезон своята втора изложба в галерия „Аспект“ реди известната пловдивска художничка Калина Атанасова. След изключително успешната ѝ миналогодишна изява, тя успя да подготви една изцяло нова колекция картини, която представя под мотото „Цветен свят“.
Настоящата експозиция съдържа 26 платна, предимно малък и среден формат, рисувани специално за пространството на галерия „Аспект“. И тук Калина не изневерява на любимите си теми и сюжети, вдъхновени от любимия ѝ роден град и преклонението ѝ пред Родопа планина. Доминират пловдивските градски пейзажи, носещи неповторима ретро атмосфера и отразяващи уникалния дух на нашия град. В тях няма конкретика, художничката не се интересува от архитектурата, а от емоцията, от настроенията, които Пловдив ѝ носи – „Градът сънува“, „Слънчев ден“ и „Моето небе“ са преживяване и отношение, в тях няма да намерим информация за определено място или сграда, а ще усетим начина, по който те въздействат на твореца. „Не рисувам конкретно нещо, а емоцията, която създава в мен – планината, уюта на града, мига на красотата и удоволствието.“ – споделя Калина. За нея Пловдив е един уютен град и тя се вълнува и притеснява за неговото бъдеще, страхува се, че новите безлични сгради могат да вземат превес и да убият уникалния дух на древния град. Затова се опитва да пренесе и запази в картините си автентичното и истинското, пък било то и ретро. В експозицията присъстват и няколко родопски пейзажа, както и фигурални композиции на стари пловдивчани. „Цветен свят“ е изживяване за себе си, търсила съм цветност и хармония, без излишен маниеризъм. Изложбата е откровение, което искам всеки зрител да почувства.“ – завършва художничката.
Изложбата се открива на 6 ноември, сряда, в 18.00 часа и нека всеки, който иска да се докосне до цветния свят на Калина Атанасова да заповяда в галерия „Аспект“ до 25 ноември.
Калина Атанасова е родена през 1941 г. в Пловдив, където живее. Работи в областта на живописта. Член на Съюза на българските художници. Има над 20 самостоятелни изложби в страната. Участвала е в регионални, национални и международни изложби в България, Япония, Полша, Канада, Турция, Великобритания, Франция. Редовен участник в Международното биенале на сатиричната живопис в Габрово. Нейни картини се намират в много частни колекции в България и по света.
Галерия „ГОТИ“ кани на незабравимо изживяване – изложба, която обединява скулптура, живопис и графика в творбите на талантливия Атанас Колев и неговите приятели Нина и Онник Каранфилян.
Тази изложба обещава да бъде вдъхновяваща и пълна с изразителни произведения, които ще зарадват всички любители на изкуството. Не пропускайте възможността да се потопите в красивия свят на скулптурата, живописта и графиката и да се срещнете с авторите! Заповядайте на 06 ноември от 18.30 до 20.30 на вернисажа и се насладете на вечер, изпълнена с творчество и вдъхновение!
На 06 ноември в галерия „Сигна“ ще бъде открита изложбата на артистичното семейство Аглика, Евгений и Преслав Петрови. Техните имена са добре познати сред гилдията на художниците под тепетата. Творците взеха атрактивното решение да направят съвместна авторска изложба в пространството на галерията. И тримата са възпитаници на Пловдивската художествена гимназия „Цанко Лавренов“, като Преслав е все още ученик в нея.
Евгений и Аглика са завършили висшето си образование през 1996 г. във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ в класа на проф. Русчуклиев. Веднага след завършването си двамата родители стават членове на Дружеството на пловдивските художници, а от 1996 г. и на Съюза на българските художници – София.
Между 2000 и 2006 г. живеят и работят в САЩ. През 2010 г. Евгений Петров става съосновател на АРТ БОКС 69. Семейството и понастоящем има свое известно студио.
Родителите имат над 40 самостоятелни и съвместни изложби в страната и чужбина. За Преслав това е второ участие в съвместна семейна изложба. Първото е в Градската художествена галерия в Самоков.
Творби на родителите притежават много частни колекции в САЩ, Русия, Белгия, Англия, Холандия, България, Франция и други страни.
Всеки от тях тримата изгражда свой собствен разпознаваем стил в областта на маслената, акрилна и акварелна живопис. Преслав все още е в началото своя път на развитие, но талантът му е безспорен.
Всички творби в настоящата изложба са нови и носят своето специално послание: „Колкото по-близо е нашата душа до природата, толкова по-лесно се вглеждаме в себе си, за да разберем смисъла на битието си”.
Изложбата може да бъде разглеждана в рамките на един месец.
Тази година се навършиха 80 години от рождението на известния пловдивски художник Таню Митев, който за съжаление не ги дочака. Близките му ще отбележат кръглата годишнина с голяма негова изложба в Градска художествена галерия – Пловдив. „ПЪТЯТ НА ИСКРЕНОСТТА. ТАНЮ МИТЕВ – 80 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ХУДОЖНИКА“ ще се открие на 7 ноември 2024 г. в 18:00 часа в Залите за временни експозиции на ул. „Княз Александър I“ №15.Художникът отрано избира пътя на изкуството, по който ще му се налага да преглъща огорчения и предубеждения, да преодолява не едно и две изпитания. Но до края остава верен на избора си и успява да се изгради като автор със свой собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България.
„Жената е в основата на всичко, на самия живот. Тя е началото. Картините ми, вдъхновени от жената, са посвещение, преклонение, възхищение от красотата и силата й. Те са творческият израз на моите емоции, на отношението ми към жената“ – дава ключ към творческите си импулси самият автор.
Като много от своите съвременници през 60-те години на миналия век той минава през школата на скулптора Иван Топалов. Макар да не получава академично образование, той последователно и неотклонно се утвърждава като артист. Първата му самостоятелна изложба е в залата на Дружеството на пловдивските художници на днешната ул. “Гладстон” 32. След смяна на различни поприща като художник-изпълнител и автор на монументално-декоративни творби в Пловдив и областта той успява активно да участва в изложбения живот на града и да остави значимо живописно наследство. Таню Митев черпи знания и опит от близкото си общуване с вече изявени пловдивски художници като Йоан Левиев, Петър Григоров, Енчо Пиронков, Георги Божилов – Слона. Народностното е залегнало в много от платната му, особено във фигуралните композиции с моми в стилизирани народни одежди. Понякога са сякаш пеещи, наклонени заедно в една посока, друг път – прикрити между дървета или най-често са отнесени с песента в някаква различна реалност. За тях и за пейзажите му са характерни топлите цветове, своеобразната идеализация и обобщеност, дори мистично внушение.
Творби на Таню Митев притежават Националната галерия, ГХГ-Пловдив, Софийска градска художествена галерия, както и много други обществени и частни колекции.
В изложбата ще могат да се видят над 60 негови произведения от различни периоди и да се проследи творческото му развитие. Тя ще продължи до 26 ноември 2024г. Входът за нея е безплатен.
За първи път пловдивската публика ще може да види голяма изложба на един от най-значимите български живописци – Калина Тасева. Това се случва благодарение на неин ревностен колекционер, който от 20 години събира кавалетни творби от именитата авторка. Васил Илиев от Варна притежава най-голямата сбирка с пастели и маслена живопис от Калина Тасева и ще покаже близо 130 произведения в Зала „2019“ на Градска художествена галерия – Пловдив от 08.11 до 27.11.2024 г.
Изложбата ще бъде открита на 08.11. от 18:00 ч. от нейната дъщеря – друга известна българска художничка проф. Десислава Минчева.
„Майка ми беше драматичен и безкомпромисен човек. Затова и картините ѝ са такива, каквито са. Те задават ясни критерии, те са резки, мощни, витални, дълбоко красиви и честни. Тя наистина рисуваше така, както и живя – принципно, самовзискателно, до последния си дъх, напълно извън правилата на промененото време! Твърда жена, без излишна сантименталност, голяма във всяко отношение! Човек и художник, каквито вече не мисля, че има!“Калина Тасева е родена на 5 юни 1927 г. в София. През 1946 г. е приета в Художествената академия в ателието на проф. Дечко Узунов. Завършва Академията през 1952 г. и от 1953 г. е член на СБХ. Работи в областта на фигуралната композиция, портрета, пейзажа. Участва във всички Общи художествени изложби, организирани от СБХ.
До 80-те години на миналия век важно място в творчеството ѝ заемат многофигурните драматични композиции на въстаници и комити от национално-освободителните ни борби. Разпознаваеми за стила ѝ са пейзажите, наситени с експресия и въздействащ колорит. „Понятия като „съвременно“ и „модерно“ звучат смехотворно, съотнесени към картините ѝ. Такива картини са в зоната на безвремието“ – обобщава проф. Минчева.
Произведения на Калина Тасева са включени в международни изложби на българската живопис в Лондон, Виена, Москва, Париж, Варшава, Токио, Брюксел, Мексико сити, Берлин, Букурещ, Рим, Кьолн, Аахен, Анкара, Ханджоу.
Носител е на наградите: „Владимир Димитров – Майстора“ за живопис (1974); „Захарий Зограф“ за живопис (1975); Лауреат на второто триенале на реалистичната живопис, София (1976); „Никола Петров“ за живопис (пейзаж)`1999.
Удостоявана е многократно с ордени, между които „Народна Република България“ – първа степен, „Кирил и Методий“ – първа степен.
Нейни творби са притежание на: Националната галерия, Софийска градска художествена галения, повечето художествени галерии в България и частни колекции у нас и в чужбина, между които колекциите на професор, доктор Петър Лудвиг (Германия), на г-н Юго Вутен (Белгия), на академик Светлин Русев (София и Плевен) и др.
На 09 ноември от 17.00 часа в галерия U P.A.R.K ще бъде представена изложбата живопис на Татяна Харизанова „Сънувайки будна“.
На 12 ноември от 18:00 ч., галерия „Възраждане“ има удоволствието да покани на официално откриване на изложба скулптура и живопис „Доказано“ на Димитър Рашков. Изложбата е по повод 70-годишнината на автора.
„Само след броени дни прекрасният творец Димитър Рашков ще навърши 70 години. Постигнал висини в творчеството си, той спокойно ще прекрачи следващите години, за да продължи да създава и обогатява своя скулптурен свят. Неговите, меко казано, окръглени персонажи, все така витийстват в забавния, изпълнен с хумор и човещина, мир на художника. Пиянстват, любят се страстно, правят поразии, заобиколени от любимите на автора магарета, прасета и прочие. Съвършените детайли и ситуации провокират зрителя искрено да се забавлява, да се усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани. Но, голямата изненада ще бъдат маслените картини на твореца. Рядко скулптор може да постигне такова живописно майсторство – Рашков го прави. Магични цветове в магични пейзажи.“ Краси Алексиева, 2024 г.
Галерия „Дяков“ представя Димо Колибаров с изложбата „Изкуството графика“. Димо Колибаров е роден през 1965 в Поморие. Завършва Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов” в Пловдив, а по- късно / през 1996г./ и Националната художествена академия , където от 2003 г. е доцент във факултет „Графика”.
Представя работите си в редица изложби и конкурси в страната и чужбина – изложба на графика Mini prints – Кадакс, Испания (1996); биенале „Малки графични форми“ – Белград (1994); триенале на графиката и рисунката – Кочи, Словения (1993); биенале на графиката – Марибор, Словения (1993); триенале на графиката и рисунката – Вааса, Финландия (1993), и други.
Някои от самостоятелните изложби на художника: галерия E/A – Антверпен, Белгия (2000); галерия Nedev – Хайделберг, Германия (1999); галерия „Неси“ – Бургас (1999); Art Gallery – Пасау, Германия (1998); Graphic Art Promotion „Hof ten Doeyer“ – Белгия (1996); Улапул – Шотландия (1993).
През 2011 галерия „Дяков” го представи за първи път в самостоятелна изложба в Пловдив. Експозицията беше изградена основно от графични творби, получили международни отличия и награди.
Следващата му самостоятелна изложба в Галерия “Дяков” е през октомври 2014.
Димо Колибаров е носител на отличието Purshase Award of participation от Международното принт биенале – Gulky Museum, Портланд, САЩ (1997); втора награда за участието в Mini Prints – Space Group – Сеул, Южна Корея (1996); награда на фондация Art Dialoge – Париж от осмото биенале на графиката във Варна (1995); почетна награда – Оренсе, Испания (1994); Почетен медал – Лодз, Полша (1993); награда за графика – галерия Au Virage, Швейцария (1992) и много други. Художникът е носител и на годишната награда на галерия „Дяков”, връчена му през 2012г. Освен с активната си творческа работа, маестро Колибаров е преподавател, доцент, в Националната художествена академия, а и един мандат ректор на филиала на академията в Бургас. Наскоро се завърна от Китай, където проведе майсторски класове за графичните техники на преподаватели от китайски академии по изкуствата.
Галерия „Дяков” представя поредната колекция графични творби на маестро Колибаров, озаглавена “Изкуството графика”.
ДПХ чества юбиляри със Сборна изложба „5/6/7“ в галерия „Капана“. Десет изявени художници, свързани с Пловдив, тази година празнуват кръгли годишнини. Костадин Отонов – куратор на изложбата „5/6/7“, която събира юбилярите в сборна изложба, ги е поканил да представят свои творби от 12 ноември до 3 декември 2024 г. в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия – Пловдив (ул. „Райко Даскалов“ №29“).
Сред участниците тази година осем навършват 60 години. Те са и възпитаници на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ от випуск 1983. По симпатично стечение на обстоятелствата някои са дори от един същи клас.
В групата има един артист на 50 и един на 70 години.
Аглика Стоилова, Златка Шеткова, Милена Мишева, Михаела Иванова, Правдолюб Иванов, Пенка Никова, Пламен Русев и Румен Манолов се дипломират в Националната художествена академия в София. Цветана Гумеля завършва Висшето училище за пластични изкуства в полския град Лодз, а Палмиро Дечевски е магистър от Художествената академия „Ян Матейко“ в Краков (Полша).
Кураторският подбор обещава една интересна изложба на автори, които работят в различни направления на визуалните изкуства и силно се отличават един от друг по избор на теми и подходи за тяхната артистична реализация. По традиция обаче всеки от художниците ще отвори бутилка шампанско в края на вечерта.