Някои интересни изложби през ноември

0
814

Големи формати, експресивни абстракции, ефектно експониране са само някои от качествата, които привличат публиката към голямата самостоятелна изложба на живописеца Михаил Лалов, с която той гостува в Градска художествена галерия – Пловдив по повод своята 40-годишна творческа дейност и 70-ти рожден ден.

До 28 ноември в Зала „2019“ (ул. „Гладстон“ №32) могат да се видят над 35 внушителни живописни произведения, създадени от автора през последните години.

„Платната на Лалов са блестящ синтез между добродетелите на класическата живопис и абстрактната елегантност. И по тази причина, ако трябва да подредя в един свой иконостас онези художници живописци, които трайно са се настанили в носталгичната ми памет, то със сигурност там ще бъде Михаил Лалов. Тази живопис увлича с магията на цветните си експлозии и в същото време – със своеобразните си композиции. Лалов е поданик на светлината, той е мислещ и търсещ художник“. Думите са на известният адвокат Хари Хараламбиев – майстор на защитната пледоария, познавач и ценител на изобразителното изкуство, който откри изложбата.

Авторът е обединил под заглавието ѝ „Тя и никоя друга“ своя пиетет към Живописта и към Жената, вероятно изравнявайки степените на обожание и към двете.

Михаил Лалов е завършил Националното художествено училище в София, както и Националната художествена академия – София. До момента има над 50 самостоятелни изложби и множество участия в съвместни експозиции. Той е бил сценограф на редица постановки в театралните салони на страната. Творбите на Лалов са познати на широката публика не само в страната, но и зад граница. Негови изложби са показвани в Германия, Франция, САЩ, Великобритания, Гърция, Кипър, Турция, Македония, Люксембург, Латвия, където печели и конкурс и работи във фондация „Ротко“ през 2015 година. Картини на Лалов са собственост на Националната галерия, на редица галерии в страната и на частни колекционери от Европа, Азия и Америка.

С пъстра палитра от емоции на тъга и радост се откри изложбата на юбилярите, която Дружеството на пловдивските художници организира за втора година. Куратор на „5/6/7“ по традиция е графичният дизайнер Костадин Отонов.

На Архангеловден в галерия „Капана“ автори и публика с едноминутно мълчание отдадоха почит на художника Димитър Добрев, който почина вчера. Не дочакаха своя 75- годишен юбилей двама изтъкнати пловдивски творци, включени в изложбата – доц. Дечко Дечев и Христо Стойчев. Освен с яркото си творчество двамата бяха известни и с дългогодишна си преподавателска дейност в сферата на изобразителното изкуство.

След минутите на тъга обаче присъстващите автори: Георги Щърбев (на 50 г.), Борис Богданов, Борис Стоилов, Ангел Гешев, Николай Рогачев, Васил Тенев, Дамян Христов( на 60 г.), дамите Снежана Фурнаджиева и Емилия Арабаджиева, както и 75-годишният Вълчан Петров отвориха бутилки с шампанско за своите годишнини и съвместна изложба. Със фотографии в изложбата участва и парижанинът, член на ДПХ Жорж Ру. Изложбата може да се разгледа до 27 ноември 2022 г., а входът е безплатен.

„Улични пастири” на Константин Константинов вече е пред публика

Енергия, експресия, сарказъм насищат платната с напластена релефна живопис, които показва Константин Константинов в най-новата си изложба “Улични пастири” в Градска художествена галерия – Пловдив (ул. “Княз Александър I”№15). Кураторът на изложбата Каролина Панаинте е селектирала над 50 творби от ателието на автора, създавани през последните три години. Според оценката ѝ с „Улични пастири” Константни визуализира богатството на минимализма, експресионизма, стрийт арт, които пораждат ефекта от стиловата симбиоза. Творчеството на Константин е силно авангардно, безкомпромисно, безупречно категорично, без норми и ограничения. Той размества неподвижните хоризонти, създава усещането за свобода, а зрителят придобива в съзнанието си простор за безграничност.” Бързо набиращият известност пловдивски художник има редица самостоятелни изложби у нас и в чужбина. “Улични пастири” е първата му самостоятелна изява в Градската галерия. Тя ще продължи до 24 ноември.

„Да откриеш свободата“ – фотографии от Галина Ушева в експозиция „Мексиканско изкуство“. Известният бургаски фотограф Галина Ушева представя пред пловдивска публика със самостоятелната си изложба „Да откриеш свободата“ до 21 ноември 2022 г.
Тя представя специално подбрани цветни и черно-бели фотографии, в които основен „персонаж“ са сгради, напуснати от някогашните си обитатели. Както отбелязва за творбите ѝ журналистът и културен критик Митко Новков: „И тук идва парадоксалността: тези изгледи уж говорят за отсъствие, но и с най-малката си изобразителна частица показват присъствие. Присъствието на човешкото: било е скрито – сега е отгърнало булото; било е свито – сега се е метнало в пространството; било е затворено – сега се е открило за погледа. За онзи поглед, който знае да го види и – виждайки го, да го почувства. Да го почувства не като друго, а като свобода. Или като птица в небето – същото е…“

В галерия „Аспект“ можете да видите юбилейната живописна изложба на Снежана Фурнаджиева. В настоящата експозицията художничката представя разнообразни по формат платна, комбинация от ретроспективни елементи и нови търсения, свързани с динамиката на днешния ден, като преобладаваща част от тях са рисувани специално за изявата ѝ в „Аспект“. Зрителят може да се наслади на експериментите и с различни форми, които, както авторката сподели, дават още повече свобода и същевременно повече интимност на картините. Затова и платната са своеобразна компилация от ретроспективни елементи и нови търсения, свързани с динамиката на днешния ден.

Галерия „Артистика“ има удоволствието да ви представи самостоятелната изложба на Антония Дочева – ALL THAT JAZZ. Авторката ще ни пренесе в света на джаза с над 25 рисунки. Отриването ще бъде на 12 ноември от 18:00 до 19:30 часа.
„Джазът учи на живот с достойнство, подхранва порива към свобода, непримиримост към несправедливостите и призовава към промяна на света към добро. Той дава нужното за укрепване на духа, влива сили, създава общност. Джазът произнася истината. Създаването на тази музика е резултат на избор, в който има опора в ценности. Такива избори са правили великите Били Холидей, Ела Фицджералд, Нат Кинг Коул Дюк Елингтън. С темите още в началото джазът не отвръща поглед от проблемите, а ги осветява и призовава за решаването им. С развитието на темите се споделя знание за живота с любов, надежда и светлина. Джазът на всеки действа различно, но никога безразлично.“, споделя Антония, чието творчество неизменно се преплита с музиката през годините.
Антония Дочева е родена в град София. През 1968г. завършва Художествената гимназия в София, а през 1973 се дипломира в Националната художествена академия “Николай Павлович”, специалност “Илюстрация и оформление на книгата”.
Художничката илюстрира 45 книги за деца, повечето от които са публикувани освен в България, също в Испания, Англия, Полша, Русия и Чехия. Оформя и илюстрира три тома приказки на Братя Грим. Създава над 5000 илюстрации за детски анимационни филми. В периода 1982-1994 г. е единствен представител на България за UNICEF, създал и дарил два пъзела, илюстровани картички и календар за „Годината на детето“. Нейни живописни творби /два портрета и натюрморт/ са притежание на Националната художествена галерия, множество платна се намират в частни колекции и обществени галерии в България, Гърция, Италия, Франция, Германия, Австрия, Англия, Швейцария, Аржентина и САЩ.
На 15 ноември от 18:00 ч. галерия „Възраждане“ кани на изложба живопис на един от най-добре познатите, съвременни художници в България – Иван Милушев.

„Иван отново ни въвежда в своя идеалистичен свят на съхранените илюзии. Свят, в който доброто е запазена марка. Свят, в който можеш да поднесеш душата си в една молитва, да повериш приятелството си на едно коте, да приемеш кротко самотата си като посветен в мисия. Изповедалната форма на някои от картините елегантно кореспондира с фината еротика на голите женски тела. Наивизмът на един художнически почерк идеално се съвместява с мирните и деликатно намерени композиционни решения в платната. Мир, който не е примирение, а мъдрост на един приет, осмислен и оценен положително, творчески живот“, споделя галеристът Краси Алексиева.

Творбите ще можете да разгледате през следващите три седмици – до 05 декември.

Също на 15 ноември от 17.30 часа, галерия „Дяков“ с радост ще покаже в самостоятелна изложба за първи път изкуството на Сидер Сидеров. Изложбата е изградена от творби дигитална живопис, обединени под името „Лабиринт на светлината“.
Художника и изложбата ще представи писателят Александър Секулов:

ЛАБИРИНТ НА СВЕТЛИНАТА

Светлината е лабиринт, в който човек се изгубва едва, когато се намери.

Когато премине през младостта и открие как да остане млад.

Когато стигне до старостта и престане да се страхува от нея.

Когато разбере, че любовта е въртяща се врата и колкото повече обикаляш около нейната ос, толкова по-дълго отлагаш хлътването в хотела на мъртвите.

Лабиринтът на светлината не те зазижда като Минотавър, а ти доказва, че стените на сърцето ти са прозрачни, както са прозрачни и всички останали сърца край теб.

В този лабиринт всеки ъгъл е повод за радост, всяка радост е причина да дишаш, а дишаш, защото наново съграждаш света.

Светът на Сидер Сидеров не е от желязо, а от молекули на светлината. От атомите на радостта. От умението да оставиш светлината да те залива, а ти смирено да я пренасяш до очите на зрителите.

Светлината в картините на Сидер връща детското учудване от празничността на света,

Галерия l’union de paris представя акварели на Дечко Узунов (1899-1986)
на 18 ноември от 17.00 часа.

В продължение на два месеца в изложбеното пространство на галерия l’union de paris ще могат да се видят акварелите на един от най-значимите и популярни творци в българското изкуство – Дечко Узунов.
Работени в края на една творческа зрялост в тях автора разкрива отношението си към природата, която е основно тематично направление в неговото творчество. Представените акварели са от края на 70-те и началото на 80-те г. на ХХ век – пейзажи, глави на моми и голи тела.
Изложбата разкрива лиричния свят, майсторството и отношението на автора към акварела, за който той самия споделя: „Искам да получа оная нежност и оная чувствителност, която се съдържа в акварела…“.

Именно настоящата изложба в галерия l’union de paris дава възможност на публиката за среща с неговите нежни акварели, които излъчват ведрост и любов. Деликатни като чувствителност, с много усет и разбиране на техническата сложност на жанра, те изразяват свободния артистичен дух на Дечко Узунов.

Изложбата в галерия L’ union може да бъде разгледана до 10 януари 2023 г.

Галерия Лабиринт  ще представи изложбата на Ваня Стефанова „Опашки на русалки“ на 18 ноември от 19.00 часа.

Ваня Стефанова e вече познат автор на галерия Лабиринт. „Опашки на русалки“ е заглавието на нейната трета самостоятелна изложба в галерията. Отново ще се насладим на типичните за работите й морска шир с просторни хоризонти, сини небеса обсипани с пухкави облаци…и обаятелното присъствие на изящни русалки. Оригиналната комбинация от акрилна живопис и колаж впечатлява с изчистени композиции, а финият линеарен рисунък препраща към японската гравюра.

Ваня Стефанова завършва СХУ за Сценични кадри, а след това продължава образованието си в АМТИ, специалност Сценография и костюми. Освен сценограф, Ваня е също художникът зад Лайт он дизайн студио, където проектира и изработва оригинални интериори на заведения и магазини, пана и декорации. Сред любимите техники и материали на Ваня се подреждат акрилни платна, колажи и монотипии. Керамични пана и кукли, съдове, котки и русалки са резултат от дългогодишните експерименти с глина. В галерия Лабиринт се изявява от самото и създаване с две самостоятелни изложби през 2017 и 2019 г. Има самостоятелни изложби в галерия Лампион, София и галерия Чудо, Варвара. Участва активно в пленери и общи изложби.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашият коментар!
Моля, въведете вашето име