В Пловдив пристигна група от Германия, която заедно с българските си партньори работи по проекта „ Да сътворим Европа заедно“ и се осъществява по програма „Еразмус+“. Целта на програмата е всеки европейски гражданин да даде своя принос, дадено място да стане по-благоприятно за живеене и да направи Европа процъфтяваща. Международната младежка инициатива „Да сътворим Европа заедно” e основана на следните водещи принципи: „Състоянието и структурата на Европа могат да бъдат подобрени само и единствено с общите усилия на гражданите от всички Европейски страни, които са тясно и стабилно свързани от гледна точка на мобилността и икономическата интеграция. Ние не можем да си позволим да ограничим кръгозора си и да приемем за свой свят само пространството, намиращо се в границите на родното място, защото е въпрос на време социалните проблеми, възникнали в една страна-членка на Европейския съюз, да пренесат своето негативно влияние върху благосъстоянието на друга страна-членка. В този смисъл е ползотворно не само да се грижим за удовлетворяване потребностите на гражданите в нашите родни места, но да се присъединим и да участваме активно в създаването и организацията на благоприятни за живеене места и в другите Европейски страни“.
Програмата разгръща потенциала си с идеи, култивирани от общо двадесет и девет участници от Германия и България, със задачата и призванието да направят българските градове по-подходящо и по-благоприятно място за живеене. В Германия и в България са сформирани екипи, чиито представители са с различни социални потребности и класификация – има хора с увреждания и хора, чийто произход е свързан с миграционни условия и зависимости. Хората, които са изложени на риск да станат жертви на тип социална дискриминация, свързана с тяхната биография или някаква физическа неспособност, не винаги успяват да се почувстват напълно приети от обществото и са много затруднени да намерят мястото, на което принадлежат в социалното им обкръжение- Програмата има за цел да промени това несъответствие. Проектът дава възможност на тези хора да вземат решения относно това, как е добре да изглежда един град според техните представи и те да се чувстват добре, живеейки в него.
Екипът използва метода на приобщаването – „Приемам те с твоите ограничения и потенциални възможности и искам да знам какви са истинските ти желания, от какво ти искрено се нуждаеш, за да ти предложа моята помощ”.
От 23 юли до 01 август по проекта се провежда младежка среща в гр. Разлог, където заедно с местни жители и представители на политическата, икономическата и културната сфера се дискутират въпросите на приобщаването и се обсъждат идеите и плановете, чиято цел е да направи Разлог по-благоприятно място за живеене. Освен това, чрез интернет форуми се приемат предложение и идеи в подкрепа на главната цел– как да направим родните места по-благоприятни за живеене. Проектът предвижда и създаване на документален филм, който да провокира дискусия с политиците и отговорните власти, така че да ускорят процеса на развитието на приемствеността и приобщаването.
Главен партньор на проекта от българска страна е Фондация „Огънят на Орфей” с представител Евгения Тагарева.
Интервю на Нели Бистрашка с Евгения Тагарева – председател на фондация „Огънят на Орфей“ и Анна Велкова, които са партньори, както и участници в проекта можете да чуете в прикачения звуков файл: