Фестивалът „Нощ/ Пловдив“ ще посрещне своята публика на 11 и 12 септември с над 100 събития на повече от 70 локации в Пловдив. То се организира от фондация „Отворени изкуства“, а съорганизатор е „Община Пловдив“.
Предстоящото издание на фестивала в града ще предложи жанровото разнообразие, разпределено в пет теми от програмата: Музеи и галерии, Град и публични пространства, Култура и клуб, Кураторска програма и Малката Нощ.
Чат от атрактивните събития в септемврийската пловдивска Нощ са изложбата в Малката базилика, която ще представи за първи път пред публика великолепните мозайки (на повече от 1 600 години) от Епископската базилика (IV – VI век). През отминаващото лято на 2015 екип от реставратори под ръководството на доц. Елена Кантарева работи по разкриването и аварийната реставрация на мозайките. В Археологическия музей е предвидена публичната лекция на Васил Добрев (Франция) на тема „Ново откритие в Сахара (Египет): две гробници от 22 век пр. н.е.”. Регионалният етнографски музей – Пловдив се включва в Нощта с мащабен проект за любовта като мощен творчески двигател във всяко едно житейско начинание. Основната тема в Регионалния исторически музей ще бъде изложбата „Пловдив и Япония“, която ще разкаже за връзките между побратимените градове Окаяма и Пловдив и ще демонстрира японски традиционни ритуали и изкуства.
Държавна опера Пловдив ще участва с проекта STREET OPERA с 2 представления в отворено градско пространство. „ГРАФИТИ ОПЕРА” ще провокира публиката с арии и дуети от известни мюзикъли и опери на открито в кв. Капана, следвайки световните тенденции за „обиграване” на неспецифични арт пространства.
Проектът PIECES на Atom Theatre ще изненада публиката с поредица от танцови акции, свързани с конкретната средата, в която се случват. Основната идея е тяло, движение, танц и музика да бъдат интегрирани в дадена среда, като се изходи от нейната архитектура, дизайн и атмосфера. В процеса на търсене се изследват всички аспекти на интеракция – контраст, симбиоза, взаимно изключване, сливане, както и взаимодействието им с живата музика. Еял Роб (журналист, преподавател и DJ от Тел Авив) ще изнесе лекция – демонстрация на тема „От цар Соломон до сърцето на клубната култура на 21 век – Еволюцията на един музикален мотив“.
В детската програма на „Малката Нощ“ ще има възможност за сглобяване на макети на самолети; изстрелване с тренировъчен катапулт на височина до 50 м; литературни четения; прожекции на детски филми в Лъки – Дом на киното; уроци по актьорско майсторство, латино танци, изобразително изкуство и много други. Фондация „Джазет“ ще представи шоуто „Джаз за деца“, което дава възможност на малки и големи да свирят и пеят заедно с млади и утвърдени джаз музиканти, да се запознаят с различните инструменти и стилове в джаза. Проектът има образователен и развлекателен елемент, представяйки джаза като достъпна и забавна музика.
Като продължение на досегашните кураторски проекти („Ритуали на обичайното“ от 2012 г. на Вера Млечевска; „Тъмната страна на нощта“ от 2014 г. на кураторски колектив фондация „Изкуство, дела и документи“) „Нощ/ Пловдив“ стартира ежегодна кураторска програма. Тази година тя ще включи проекти на 4ма куратори: Арън Мултън (Лос Анджелис), Емил Урумов (Париж), Владия Михайлова (София) и Стефка Цанева (Пловдив). Американският куратор Арън Мултън ще представи проекта AMERICANAESOTERICA в пространството на галерия Sariev Contemporary, кино Космос, улица „Отец Паисий“ и други изненадващи локации в града. В него ще участват едни от утвърдените имена на сцената за съвременно изкуство в Лос Анджелис – Майк Буше, Джейсън Меткалф, Стерлинг Руби, Макс Хупър Шнайдер и Джес Уест. Всички те използват в работата си аспекти на ритуала, суеверието, алхимията и магията. Изложбата ще приеме формата на конспиративна теория като начин да се изследват езотеричните тенденции в съвременния свят.
За първи път тази година посетителите на Нощта ще могат да използват официално мобилно приложение (за Android и iOS), с което ще могат да прегледат пълната програма на Нощта, да създават своя лична програма с Нощните събития, които искат да посетят, да преглеждат подробно информация за места, организатори и снимки от 5те теми на фестивала – Музеи и галерии, Град и публични пространства, Култура и клуб, Кураторска програма и Малката Нощ. Друга полезна функционалност на мобилното приложение са възможностите за навигиране до локации на събития с помощта на карта и за получаване на нотификации за предстоящи събития от личната програма на потребителя. Потребителите ще могат да споделят съдържанието от мобилното приложение и в социалните мрежи.
Сред нововъведенията на културния фестивал в Пловдив през 2015 г. са зеленият инфопункт и тематичните турове с гидове.