„НеБългарите“ е заглавието на пътуващата изложба, която показва лицата на чужденци, пребиваващи в България.
Идеята за нестандартния поглед е на Антони Георгиев и е реализирана от Фондация Free Speech International в партньорство с „Мулти култи колектив“.
В Пловдивски културен институт можете да видите фотографии на хора, родени на хиляди километри оттук, които са поставени във визуален български контекст. В специален каталог могат да бъдат прочетени и техните истории, в които те разказват своите радостни или драматични докосвания до случващото се в България.
Според изследване на Евростат, в България живеят около 42 000 чужденци, голяма част от които са добре интегрирани и са намерили тук своя „втори дом“. През последните години България е и входен пункт за търсещи убежище икономически или политически емигранти. Това отприщи и своеобразен език на омразата към всеки, възприеман като „различен“ и „чужд“, като голяма част от чужденците се оказаха потърпевши от ксенофобия и популизъм.
Проектът „НеБългарите“ се опитва да покаже през обектива тези проблеми и да разкаже човешките истории на обикновени чужденци, живеещи в България. Въпросите, които поставя този проект са в основата на дебата за това какво България и каква трябва да бъде през ХХI в.
Тези въпроси засягат и идентичността на самите българи. Какво означава да си българин? Какво може да ти направи такъв, ако майка ти и баща ти не са родени тук и ако цветът на кожата ти и формата на очите ти са различни? Достатъчно ли е да обичаш и да се наслаждаваш на българската музика, изкуство, планини, храни и Черноморие? Каква е разликата между многоцветната забрадка и тази, която е в равномерно сиво?
Това са невини, но и учудващо трудни въпроси, които ние задаваме чрез образи и думи, казва Антони Георгиев.
Дебатът по тях предстои, а вие, ако сте изкушени от темата за „различността“, непременно посетете изложбата, която е експонирана в Културен институт в Пловдив.