Розенборг с пълно право може да се нарече „перла в короната“ от забележителности на Копенхаген. Той е един от най-вълнуващите замъци, появил се сякаш току-що от някоя приказка. Величествен, забил островръхите си кули в небето, ограден от невероятно красива градина с рози, които са дали името му и гладко езеро.
Замъкът покорява със своята изисканост в типичния стил холандски ренесанс и строги готически форми. Стени от червени тухли, високи витражни прозорци, каменни статуи, зелени покриви, многоетажни кули с дълги пилони, докосващи небето… И както подобава на всеки един замък, и Розенборг е ограден с воден ров, в който плуват диви патици, а пред външната порта пазят бронзови лъвове, за да внушат, че враговете не са добре дошли тук.
Розенборг е разположен сред обширен парк, наречен Кралски. Преди четири века крал Кристиян IV Датски избрал това красиво място и пожелал тук да се направи градина с павилион за почивка. Но очарованието на великолепния парк заслужава много повече и лятната къща бързо се преобразява. Както грозното пате се превърнало в лебед, така и градинският павилион се превърнал в прекрасна дворцова сграда. Тя придобила окончателния си вид през 1624 г. Кристиан IV Датски е монархът, при когото датската държава достигнала върха на своята мощ. Той е заемал престола цели 59 години – по-дълго от всеки друг в датска история.
Залите на Розенробрг изобилстват от произведения на изкуството и предмети от живота на кралския двор. В качеството си на музей, замъкът има дълбоки традиции. Още в 1838 година кралските покои са открити за широката публика. Залите на замъка, които били построени по нареждане на Кристиан IV Датски и довършени от Фредерик IV са представени в максимално оригинален вид – такива, каквито са били във вековете когато замъкът е бил официална резиденция на Датските монарси. Днес Розенборг привлича много силно вниманието на публиката с величествената си красота, пищна мебелировка и с несметни богатства, които се съхраняват тук.
Чакълеста алея ни отвежда до входа и никак не е трудно човек да си представим, как по алеята се е появявала каляска, теглена от шест прекрасни бели коня, а в нея седи кралицата. Интересна гледка е и караула, който неизменно стои пред вратата на замъка и от време на време прави обход, точно както подобава на кралска охрана. В съседство със замъка е кралският гарнизон, в който служат войниците, охраняващи кралското семейство на Дания.
На приземния етаж на сградата са разположени покоите на Кристиян IV. Възбуда ни обзема и прекрачваме прага на това приказно място, с нетърпение очакваме то да ни разкрие своите чудни съкровища. Залите демонстрират невероятен разкош и пазят много лични вещи и произведения на изкуството.
Обиколката започва от тапицирана с дървена ламперия зимна стая. По стените е разположена уникална колекция от картини на холандски майстори, а точно пред огромната камина е бюстът на самия крал Кристиян IV с лавров венец на главата. От двете му страни са бюстовете на крал Кристиян V и съпругата му. Златна статуя на монарха, възседнал препускащ кон, свидетелства за многобройните военни подвизи. Тук може да се види великолепен златен часовник, който освен, че измерва точно времето, атмосферното налягане и влажността, е истинско произведение на изкуството с фината си украса, множество малки фигурки и красиво сребърно кълбо, върху което са изобразени съзвездията.
Следват покоите на краля. Великолепието е зашеметяващо и дори таванът в спалнята демонстрира кралско самочувствие. Фреските изобразяват монархът и съпругата в митологична сцена, представяща ги като Зевс и Хера. С любопитство надникваме и в помещението, в което дори и кралете ходят сами. И тоалетната се оказва по кралски разкошна, облицована с красив фаянс и таван, върху който са изобразени ангели. В съседните стаи, също богато обзаведени и отрупани с изискани мебели, има много портрети и дори восъчни фигури на кралското семейство. Една от забележителностите е Мраморната зала, декорирана специално, за да демонстрира силата и величието на трите кралства – Датското, Шведското и Норвежкото и на техните съюзнически армии. На стената от разноцветен мрамор са направени флаговете на трите кралства. В Дългата галерия може да се види и родословното дърво на датските монарси.
Вито каменно стълбище отвежда на втория етаж, където са стаите на кралицата и престолонаследниците. За жалост, в момента, там тече ремонт и обновяване, и достъпът до тях е невъзможен, но в средата на декември помещенията ще отворят врати.
На третия етаж е Голямата зала. Тя е завършена през 1624 г. В началото тук са се провеждали пищни кралски балове, след което, тук е била кралската приемна. По стените на залата са окачени огромни гоблени, изобразяващи победите на крал Кристиян IV в Саксонската война и различни сцени от исторически събития от царуването на Фредерик IV Датски, включително и освобождението на крепостните селяни. Таванът e богато украсен с гипсови фигури, а в главния медальон е разположен гербът на Дания заобиколен с Ордена на Слона и Кръста на Даннеборг. Ефектът на залата е допълнен от трона за коронации на абсолютистките царе и трона на кралицата. Три сребърни лъва пазят пред краката на монарха. Тронната зала ясно демонстрира силата на Кралство Дания в периода на късното Средновековие. В Голямата зала има великолепна колекция от сребърни мебели от 17 век.
В съседство с Голямата зала са няколко забележителни стаи, чиито стени буквално от тавана та чак до пода са заети от невероятно пищни колекции от порцеланови, стъклени и кристални съдове, накити и украшения. В „порцелановия кабинет“ могат да се видят съдове от цял свят, като се започне от типичните китайски вази и се завърши със сервиз за стотина гости. „Стаята с чашите“ е още по-впечатляваща с уникалната си стъклена колекция, донесена от Венеция.
Дойде ред и на най-вълнуващата част от нашата разходка. Слизайки в подземията буквално имаме усещането, че сме попаднали в пещерата на Аладин, препълнена с невероятни скъпоценности. Попадаме сред стотици брилянтни усещания и много царственост, сред невероятно богатство от корони, скиптри и бижута на датските монарси- Съкровищата на Датската корона се съхраняват именно в замъка Розенборг.
В подземията на двореца е разположен Музеят на датските крале, блестяща сбирка от съкровищата на кралското семейство. Царската колекция е съставена от артефакти, обхващащи датската култура от края на 16 век, Кристиян IV Датски, до 19 век.
Тук има цяла стая с предмети от слонова кост, изработени изключително изкусно и майсторски, предмети от кехлибар, цяла армейска част от малки златни войничета, които само чакат нарежданията на суверена си, за да тръгнат на бой, величествен кораб от слонова кост е разпънал платната си, а чашите от злато са безчет. В една ниша е и кралската винарна, в която при определена температура се съхраняват вина на 400 години! Част от предметите в музея са принадлежали и на хора от аристокрацията.
Слизаме в трезора, където се пази безценната колекция от бижута, изящни украшения и богато инкрустирани оръжия. Покорени сме от блясък, разкош, величие и слава!
На входа е мечът на Датското кралство, пазител на силата на монархията. Златен, инкрустиран със скъпоценни камъни – едно е достойното оръжие за кралски особи.
Тук са и трите изключителни корони, който спрат дъха със своето изящество, филигранна изработка, пищност и блясък. Красивите корони и скиптри на Датските монарси са били изработвани от германски бижутери от района на Хамбург, които били най-добрите за времето си.
Първата корона е на Кристиан IV, изработена през 1595–1596 година. Красота и аристократизъм са вплетени във всеки детайл и всеки орнамент и човек може с часове да разглежда хилядите различни скъпоценни камъни обсипали короната. Миниатюрните женски фигурки в орнаментиката са олицетворение на справедливостта и любовта.
Не по-малко впечатляваща е и короната на Кристиан V, създадена в периода 1670–1671 година. Формата й е вдъхновена от легендарната корона на Карл Велики. Обшита е с червено кадифе и е украсена е от два големи сапфира и два рубина. Идентична като форма, но по-малка и без огромните сапфири е короната августейшата съпруга на Крал Кристиан VI, кралица София Магдалена. Тя също е изработена в Хамбург.
В трезора има и изключително красиви бижута, финна корона, както и кралските символи – жезъл, огърлица и кралска топка.
И най-хубавото е, че невероятната кралска колекция е подредена във витрини, до които можеш плътно да се доближиш, почти да залепиш нос в стъклата и необезпокоявано да снимаш. А за да не бъде изпуснат нито един фин детайл от короната, до остъкления сейф удобно е поставена малка стълбичка, където всеки посетител с още две стъпала може да се доближава до кралското величие.
Вълнението, когато се докосваш до тези изключителни символи на монархията, запазили не само великолепието и красотата си, но и носещи в себе си духа на историята е изключително!
Замъкът Розенборг. Ако имате път към Копенхаген, не пропускайте да го посетите. Впечатленията от преживяното ще ви държат дълго време.