Галерия „2019“ на ул. „Гладстон“ 32 представя изложба плакат и живопис на Камен Попов (1947 – 2015) – знаково име в изкуството на плаката.
Възпитаник на столичната Художествена гимназия и на Националната художествена академия, Камен Попов оставя ярка диря в България и Европа, като до голяма степен развива индивидуалния си артистичен стил и зад граница. От края на 80-те години до смъртта си през 2015 г. той живее и работи в Люксембург, където основава и ръководи „Галерия 88“, рекламна агенция и дори училище по изобразително изкуство.
Камен Попов е автор на плаката за историческото събитие, когато България и Румъния подписаха в Люксембург (2005) договорите си за влизане в ЕС. Изобразил е стилизирана птица в полет, носеща националните цветове на двете държави.
„… Предпочитам лаконичния стил, трябва да се махне всичко излишно, което би претоварило идеята“ – казва в свое интервю Камен Попов. „Най-трудното е да реша какво трябва да се остави. Мисля, че чрез постепенно изчистване на графичната работа се стига до един силно изразителен стил – следователно един полезен графизъм.“
Успешната кариера на художника включва десетки участия в най-престижните биеналета и триеналета на плаката в цяла Европа, САЩ и Япония. Негови плакати са в колекциите на специализирани световноизвестни музеи в Германия (Мюнхен и Есен), в Музея на модерното изкуство (MOMA) в Ню Йорк, в Музея на Израел, във Френската филмотека в Париж, в каталози и антологии на Национална библиотека – Люксембург, Art Directors Club – Ню Йорк и др.
Успоредно с работата си в сферата на плаката Камен Попов твори и живопис. Според специалистите двете изкуства се съвместяват трудно и това не се отдава на всеки. В изложбата могат да се видят над 30 негови живописни произведения: портрети, натюрморти, интериори, композиции. Така пловдивските ценители ще могат да се срещнат в пълнота с богатото творчество на една необикновена артистична личност.
Изложбата в памет на Камен Попов ще продължи до 25 ноември.
Братя Колеви гостуват на галерия „Савов“ с изложба живопис и скулптура, обединена под името „Жените“. Уникалната изложба на братя Колеви за представата,спомените им и мечтите за жените, претворени чрез различни средства на изобразителното изкуство. Атанас Колев със средствата на скулптурата, а Красимир Колев с картините си.
Галерия „Възраждане“ ви кани на изложба живопис „Златна стълба към небето“ на Елисавета Ангелова. Целият живописен свят на художничката поема чистотата на детския мир, на мечтите и спомените. И въпреки това, авторката търси многотемието, което, по един или друг начин, свързва с порива към небето. Златната стълба е по-скоро символ на възвишаването, на надмогването на негативните влияния, на порива към ангелското, което може да ни утеши и подкрепи. Картините са изпълнени със силни образи, със символни предмети, с препратки към детските години, когато илюзиите са най-силни и мечтите най-чисти, казва галеристът Краси Алексиева.