„Действай локално, мисли глобално!“ Това е посланието, с което неколцина млади хора от Полша, водени от нестихващата креативна енергия на Венци и Катаржина Пирянкови, създават нещо изключително атрактивно и нестандартно насред китно българско село.
Попартът и съвременното изкуство превзеха за поредно лято Старо Железаре. Селото стана известно по цял свят благодарение на нестихващ ентусиазъм на творческия тандем Пирянкови, които от няколко години откриват летен арт-салон в двора и около къщата си. През лятото двамата канят млади творци от Полша, които цял месец пребивават в подбалканското село, за да рисуват по дуварите. Художниците пристигат в България след тежък кастинг, който се провежда лично от Венци Пирянков, техен преподавател в академията във Варшава.
Лица на политици, творци, шоумени, спортисти и други популярни личности красят стените в компанията на жителите на селото. Идеята идва някак на шега през миналата година и прераства в истинска мания, която увлича и местните жители. Първоначално те са доста шокирани и дори притеснени от нестандартното решение на артистичната двойка. Двамата с огромни усилия ги убеждават и ги включат в шеговитите композиции, с които първоначално украсяват стените на собствената си къща. В последствие, осъзнали ползите и огромната популярност, която придобива начинанието, селяните буквално се редят на опашка, с надеждата, че и върху стените на техните къщи ще се появят образите на световни величия, с които поне чрез силата на изкуството ще могат да общуват.
По стените са Фидел Кастро и Индира Ганди, към които в селото хранят стара любов, защото преди 1989 година те са идвали в населеното място с делегациите си, тук са и Барак Обама, Джон Кенеди, кралица Елизабет, Папа Йоан Павел II, Леонид Брежнев, Тодор Живков, Мая Манолова, Маргарет Тачър, Ангела Меркел, Шимон Перес, Ясер Арафат, Владимир Путин и Волен Сидеров, тук са и Алберт Айнщайн, Юрий Гагарин, Анди Уорхол, Кафка, Мерилин Монро, Брат Пит, Уди Алан, Салвадор Дали, Фрида Кало… и кой ли още не. Забавни и комични, с елемент на виц и закачка, леко иронични и провокативни са сюжетите, в които са изобразени нашите герои.
Идеята на Пирянкови е да се опитат да социализират и интегрират жителите на малките населени места чрез силата на изкуството. И безспорно са успели. Защото и тази година, село Старо Железаре се превърна в истински арт-център, в който се стичат хора от всички краища на страната, за да видят графитите, а местните жители гордо ги развеждат из селото и разказват личните си истории и подбудите, накарали ги да изрисуват къщите си именно с този или онзи известен персонаж. Хората тук не крият носталгията си към отминалите времена, когато селото се е развивало и е било сред богатите в района. Днес, преобладаващото население в Старо Железаре е на възраст над средната, но след като в последните години се разчу за проекта, все повече млади хора изявяват желание да пристигнат в летните месеци и да работят в името на каузата.
На откриването на изложбата се беше събрало почти цялото село и възрастните с удоволствие разглеждаха творбите. Тук беше и 90 годишната баба Цонка Пашкулова, изключително светла и интелигентна жена, която е била любимата учителка по руски език на по-голямата част от хората в селото. Жената беше посрещната с изключително вълнение от всички, които не скриха сълзите си, породени от спомена за младежките години.
По време на изложбата се оказа, че тук имат неподозирани таланти. Мария Карамфилова – Чолакова бе сътворила цяла ода във възхвала на Старо Железаре. Стихотворението „Родно село“, макар и малко наивно, изразяваше носталгичните чувства и настроения на повечето жители.
Кметът на селото, освен че шеговито предложи Венци Пирянков да бъде удостоен със званието „Почетен селянин“, изсвири и няколко мелодии на окарината си.
Тази година в селото отчетливо се забелязваше и една нова тенденция. Огромно количество боядисани в бяло стени, чиито собственици живеят с надеждата, че ще дойде и техният ред, да бъдат увековечени чрез арт-проекта на Пирянкови. Не случайно, село Старо Железаре съвсем скоро влезе и в новинарските емисии на BBC, с което доказа, че е изпълнило със съдържание слогана „Действай локално, мисли глобално!“. Защото това е един проект, който чрез силата на изкуството създава мостове, свързва хората и ги прави част от глобалното село, в което всички живеем. Защото какво по-ценно и важно може да има в живота ни, от това да осъществим надеждите си за мирен диалог и приятелски взаимоотношения между всички хора на земята, независимо от възраст, пол, вероизповедание, цвят на кожата и политически пристрастия. А тази, наглед утопична мечта, е реализирана на практика чрез креативната мисъл и смелост на шепа млади хора.
На добър час!
Ето какво каза по време на откриването на арт-салона в Старо Железаре главният виновник за популярността на селото, Венци Пирянков: