Карловци отбелязаха началото на розобера и Празника на розата. И както всяка година, розовите масиви в околностите на Карлово се изпълниха с десетки гости от Япония, Китай, Тайланд, Германия, Италия и Полша, които още от зори се бяха пръснали в розовите масиви, за да усетят благоуханието и зареждащата енергия на маслодайната Роза Дамасцена, с която страната ни е известна по цял свят.
На красота, благоухания и настроение се радваха всички, дошли в ранната съботна утрин, за да се докоснат до магическата сила на Розовата долина. Хората едва бяха дочакали изгрева на слънцето, за да се включат в брането на благоуханни български рози из масивите на квартал „Сушица“ в Карлово, да преживеят красиви и неповторими мигове и да се докоснат до Царицата на розата.
Оказа се обаче, че по типично нашенска традиция, тук гостите са разделени по „бизнес“ интереси.
Чуждоземните туристи необезпокоявано се разхождаха из розовата градина, снимаха се, беряха си от уханните цветове с които пълнеха торбички, за да занесат на близки и приятели в родината си. Същото правехме и ние, без изобщо до подозираме каква неприятна изненада ни очаква. Защото, в края на празника, когато японските и китайските гости вече се бяха качили на автобусите си, един огромен и космат мъжага, типичен байганьовец, изскочи от близките храсти и започна да ни обижда, заплашва и грубо да измъква от ръцете ни набраните рози и да ги конфискува, наричайки ни „крадци“.
Невероятно поведение беше породено от и от липсата на възпитание и от огромната алчност на така наречения „домакин“. Той вдигна скандал за две шепи розов цвят, защото явно не бяхме от чуждестранните туристите, платили дебели пачки, за да присъстват на ритуала. Тази грозна сцена и нелепото държание на селския бабаит отново ни показа, че типичният Бай Ганьо и през XXI век може да бъде лесно и навсякъде идентифициран с отрицателните си черти и грубо поведение.
Иначе, тържествената церемония на площада отново беше пъстра и весела. Миналогодишната Царица връчи короната на Царица на Розата за 2016г. – 17 годишната Марина Свиленова.
Младата и изключително красива девойка даде началото на празника. В церемонията се включиха и някои от бившите носителки на най-престижния приз за красота и изящество в Карлово. Кметът на Карлово откри най-красивия и чакан местен празник, уважен и от десетки официално гости, посланици, консули, дипломати и депутати.
По традиция, която датира още от 1975 година, на Царицата Марина Свиленова беше връчена „Златната роза“, изработена от 24-каратово злато, а тя произнесе приветствените си слова: „Уважаеми съграждани и гости, трудолюбиви и мъдри, благородни и достойни поданици на моята долина, добре дошли тук в сърцето на България, тук, където всяка педя земя нашепва чудни легенди, всяка пътека води към късчета земна красота, и мечтите на хората мерят ръст с планинските върхове.
Аз, Царицата на Розата, Ви благославям и повелявам днес да бъде ден на всеобщо веселие, радвайте се на вашия труд и на земята, която ражда красота. Да бъде празник!“
В музикалната програма се включиха самодейни и професионални състави на общината, които пресъздадоха ритуали, свързани с розите, чрез танците.
Гостите присъстваха и на демонстрации по розоварене в Историческия музей и на дегустации на продукти от рози – ракия, ликьори и сладко. Те с интерес наблюдаваха изваряването на розовия цвят по старинна технология от 19-и век и домашното приготвяне на продукти с розова вода. На края всички си купиха розово масло, сувенири и куп продукти от карловска маслодайна роза.
Спор няма, че трудът по отглеждане на розовите масиви и прибирането на розовия цвят е тежък, а хората, които се занимават с това и въпреки трудностите пазят този древен поминък са достойни за уважение, но няма нещо по-грозно от алчността и нека не забравяме, че не е беден този, който иска малко, а който иска много!