Тази вечер в Изложбена зала „2019“ ще бъде представена книгата с рисунки и афоризми на художника Матьо Матеев и камерна изложба „Хляб и сол, Камък и вода“. Известният български художник се завръща в галерийното пространство, където преди близо 40 години се случва първата му самостоятелна изява като живописец – залата на ул. „Гладстон“ №32.
На 20 октомври от 17:30 часа той кани приятели и доброжелатели, за да видят творбите му, рисувани напоследък. Част от тях са върху камък – човешки длани като алегория на съзиданието и трудовото усилие. Други представят пловдивски панорами в неочаквана перспектива, изпълнени в плътен акварел. Изложбата ще продължи до 30 октомври.
Матей Матеев има какво да каже на публиката и в писано слово. На път е осмата му книга с размисли, афоризми, хайку, която той определя по-скоро като личен бележник, в който е записвал внезапно връхлетелите го житейски прозрения.
Книжката с почти библейското заглавие „Хляб и сол“ също ще бъде представена на 20 октомври.
Матей Матеев е широко известен като пловдивски художник, но е роден в Кюстендил и то в къщата, върху която впоследствие е построена художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“. После пък ще свърже близо четвърт век от живота си с постоянната експозиция на друг емблематичен български творец Златю Бояджиев. Това са знаци, които Матю, както го наричат в гилдията, разчита като съдбовни. След дипломирането си през 1975 г. в Националната художествена академия, в специалност „Приложна графика“ при проф. Александър Поплилов, той рисува плакати, прави и десетина изложба с карикатури, но в крайна сметка живописта го обсебва трайно.
Член е на СБХ, на дружествата на пловдивските и на бургаските художници. Автор е на повече от 40 самостоятелни изложби, организира 60 общински и частни пленери с чуждестранно участие. Като член на Ротари клуб „Пловдив – Пълдин“ е основател на първия международен симпозиум по живопис „Пловдив от твореца сътворен“ (2013 г.).
Носител е на Награда „Пловдив“ (2005), на „Сребърно Възраждане“, удостоен е с почетното звание „Следовник на Народните будители“, с наградата на името на Оскар Кокошка и с други престижни отличия. От 2016 г. е член на Българската академия на науките и изкуствата.
В същото галерийно пространство е експонирана впечатляващата изложба на един от най-именитите гръцки фотографи Стратос Калафатис „Атон / Цветовете на вярата“. Фотографската изложба е част от програмата на Международни фотографски срещи „Сертификат за присъствие“. Гръцкият фотограф представя една изключително силна изложба, в която присъстват както прекрасни пейзажи от Света гора, така и невероятно портрета на монаси и послушници от манастирите. Гледайки фотографиите на Старос ще ви обземе силна емоция, която ще се докосне до дълбините на душата ви и ще ви докосне до духовното.
Стратос Калафатис е роден в Кавала (1966), живее и работи в Солун. Негови фотографии са представени в множество самостоятелни и групови изложби, включително 10 -тото Международно биенале във Венеция, 7 -тото международно триенале в Тампере във Финландия, 10-то издание на PhotoEspana. Има четири фотографски книги в сътрудничество с Agra Publications: Archetypal Images (1999), Omonoia 2000 (2000), Journal (2004) и Athos / Цветовете на вярата (2014), която посетителите на изложбата могат да си закупят.
Друга впечатляваща фотографска изложба е експонирана в къща „Мексиканско изкуство” на ул. „Артин Гидиков” № 11 в Стария Пловдив.
Тук Георги Вачев е подредил впечатляваща изложба с портрети на обичани български актьори, озаглавена „Музи“. Портретите са запечатали съкровени моменти и са се докоснали до личния свят на познатите ни от сцената и малкия екран лица. Самият автор признава, че за да изиграе добре ролята си, актьорът преминава през много сложни етапи, свързани най-вече с това да запали себе си, да премине през самотата, мъката, радостта и мислите на героя си, да загърби собственото си АЗ … И ако в нашия съвременен свят има богове, които се жертват в името на това да вдъхновят нас, то това са актьорите с тяхното постоянно магично присъствие. Те живеят много животи и променят човешки съдби.
Програмата на Международни фотографски срещи през 2021 е многообразие от изложби на фотографи на перфектната илюзия и изложби на фотографи на неизбежната социална реалност.
Изключителен интерес предизвиква и изложбата от фотографии на Георг Волц (1863-1917) под надслов „Непознатият фотограф”, подредена в Данчова къща.
Георг Волц включва бойни действия от фронтовата линия на Балканската война, фотографии от София и околностите от началото на ХХ век, изгледи от живописни места в България, портрети на известни личности. Той е първият български фотограф, заснел панорамни снимки от аероплан (въздушни снимки) на почти всички градове в България. Като придворен фотограф, той е автор на едни от най-известните и лични портрети на Цар Фердинанд и неговото семейство. Благодарение на това е й документирал много исторически събития от Царство България. Пример за това са: Обявяването на Независимостта, Откриването на паметника на Цар Освободител, Строежът на Храм-паметник „Свети Александър Невски” и др.
Изложба от живописни творби на известния френски художник Гийом дьо Бодюс ще бъде представена в галерия „Savov“ на 20 октомври от 18.30 часа.
Гийом дьо Бодюс е роден през февруари 1957г. в старо аристократично френско семейство, с богата история и много достойни предци. Поколения наред пазят тяхната памет – прекрасен подарък от съдбата. Ранното му училищно образование преминава по стара френска традиция в домашни условия. Свободата , на която се наслаждава в детството си, му отворя много рано път към креативността и творческия дух . Живописта му се опира на наблюдението и духовното възприемане на околната среда.
В един свят, доминиран от виртуалното, Гийом дьо Бодюс с картините си иска да накарам всеки да погледне заобикалящата го красота , оставаща твърде често
пренебрегната, недооценена, дори презряна.
Живописта му претворява на пръв поглед обикновени сцени от градската среда и природата, на които сме престанали да обръщаме внимание.
Творчеството му е повлияно повлиян от импресионистите и най-вече от
Николас де Стал.
В галерия „Червеното пони“ можете да видите една изключително впечатляваща изложба, която ще ви изненада и развълнува. Галеристът Рени Шишкова е поела немалък риск, когато е решила да представи на пловдивската публика едно напълно непознато на широката публика име – Ташко Попов. Но рискът й се оказва изключително печеливш, защото насред китния двор на галерията можете да се докоснете до платната на един прекрасен рисувач, който не се е уплашил да последва поривите на сърцето си и да нарисува тези великолепни и съвременно звучащи платна. Сюрреалистичната му изразност е искрена, необременена от претенции и донякъде декадентска. Но въздействието на картините му е силно емоционално и затрогващо. За жалост, ямболският майстор на четката вече не е сред нас, но паметта му се съхранява и вярвам, че ще даде творчески заряд за смелостта на младите поколения.
Ташко Попов е роден на 15 март 1948г. в град Ямбол. Завършва Националната Художествена Академия през 1985г., специалност “Плакат” при проф. Александър Поп Лилов. Специализира “Шрифт” при проф. Васил Йончев. Автор е на множество графични знаци, авторски шрифтове, плакати, пощенски марки и пластики. Носител на национални и международни награди в областта на плаката и графичния знак. Автор на над 20 самостоятелни изложби. Член на Съюза на българските художници. В последните години от творчеството си работи живопис и оставя впечатляващо и уникално наследство. Основател е на първата по рода си в България специалност “Рекламна графика” през 1990г. в НХГ “Димитър Добрович” – Сливен. Впоследствие същата специалност е открита в много от художествените училища в страната. Автор на методика и програма, по която се преподава и до днес. Учител и вдъхновител на стотици млади хора. Участия в изложби и конкурси: 1985 – Международен конкурс за политически плакат. 1985 – Международно биенале – Автомобилът и околната среда. 1986 – IV биенале на българския театрален плакат. 1982-1992 – общи изложби на приложната графика. Международни биеналета на графичния дизайн. 2008 – Самостоятелна изложба – живопис, пластики, рисунки. 2013 – Изложба в Художествена галерия “Жорж Папазов” – Ямбол. 2016 – Самостоятелна изложба в Художествена Галерия “Жорж Папазов” – цикъл “Реката” 2018 – Изложба “Продължението” в памет на Ташко Попов. 2019 – Изложба в памет на Ташко Попов в галерия “Райко Алексиев” град София – живопис, графики, пластики. Награди: 1982 – Награда от конкурса за плакат на тема “Охрана на труда” 1989 – Награда на ССХ Москва – политически плакат. 1990 – Награда от VI биенале на театрален плакат – Димитровград.
В галерия „Мария Луиза“ можете да видите една прекрасна изложба, която представя едни от най-обичаните пловдивски творци. С тази експозиция галерията чества своята първа годишнина. Участие в представителната изложба вземат Ангел Гешев, Венета Маринова, Ваня Бурова, Валери Ценов, Жорж Сопаджиев, Любен Хранов, Лидия Симеонова, Лина Маджарова, Николай Добрев, Ралица Бурова, Станимир Видев, Снежана Фурнаджиева, Юли Шумарев.