Дейци на науката и образованието, ректори и директори на училища, експерти в областта на културното наследство, читалищни и музейни работници, издатели, членове на творческите гилдии и представители на културни институти и медии, галеристи, актьори, певци, художници, общественици и епархийски представители, начело с Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, посрещнаха Деня на Светите братя Кирил и Методий – 11 май като гости на областния управител Здравко Димитров.
Стилното тържество се състоя в навечерието на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Областният управител приветства гостите с „Добре дошли“, като каза, че пловдивчани трябва да се гордеят, защото именно тук, за първи път още в епохата на Възраждането през 1851г., по инициатива на Найден Геров в епархийското училище Св. Св. Кирил и Методий е организирано честване на Кирил и Методий – създатели на българската писменост. Той заяви, че денят на Кирил и Методий винаги ни изпълва с огромна гордост и заслужено национално самочувствие, защото именно на този ден най-силно осъзнаваме колко сме силни с нашата древна и богата култура.
В програмата се включиха с чудесни изпълнения вокалните групи „Присъствие“ и „Фолклория“ от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ Пловдив, които изпяха песните „Родна земя“ и „Прочу се бяла Рада“, а танцьорите от танцов ансамбъл „Марица“ изпълниха прекрасния народен танц „Пролетен момински“.
След тях на сцената излезе очарователната млада пловдивска певица, носителка на осем от най-големите музикални награди GRAND PRIX, Антония Маркова, която изпя заглавната песен от първия си самостоятелен албум “Как ще те обичам“.
След Антония Маркова, тенорът от Пловдивска държавна опера Ивайло Михайлов, изпя една от най-красивите италиански песни Con te partirò.
Изненадата на вечерта беше появата на емблематичния и любим за поколения пловдивчани певец Христо Кидиков. Той зарази присъстващите с неувяхващата си енергия и изпълни три от последните си песни.
Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, в който почитаме делото на Светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската азбука завърши с химна “Върви, народе възродени“.
Областният управител и чаровната му дъщеричка Рая разрязаха огромна торта във формата на книга, върху която бяха изобразени театрални маски и палитра. Символ имаше и в този жест, защото връзката между поколенията, приемствеността между опита и младостта имат изключително важно значение за бъдещето на нацията.