Вержин Хугасян беше българският представител на проведените в Хейделберг и Страсбург обучения, семинари и конференции по най-важната за всички граждани на Европа тема за ефективната защита на човешките права. В това обучение участваха делегати от различни общности от цяла Европа и от България.
Вержин Хугасян участва и като представител на най-голямата световна арменска организация „Oбщоaрменски Благотворителн Съюз – AGBU. Вержин е член на ръководството на AGBU YP-Пловдив и е избрана след предварителен подбор и лична препоръка от г-н Хайк Гарабедян. Вержин е студент по Право в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и е президент на The European Law Student’s Association Plovdiv.
Главен организатор на събитието е “Phiren Amenca”. Организацията е представена в САЩ и в почти всички европейски държави, като централите са в Будапеща и Брюксел, а неин директор и политически консултант е Джонатан Мак.
В обучението се включиха около 60 души от цяла Европа, които имаха възможността да посетят европейските институции в Страсбург, да присъстват на пленарно заседание в Европейския парламент в Страсбург и да разберат механизма за вземане на решения. Участниците се запознаха с проблемите, които стоят пред малцинствата и етносите в света. Бяха организирани срещи с хора от Европейския младежки център в Страсбург, където се проведе част от обучението, както и с хора, които работят в Европейския парламент в Страсбург.
Целта на обучителното посещение беше запознаване отблизо с начина на функциониране и различните дейности на Европейския младежки център в Страсбург. Активистите имаха възможност да се запознаят с дейността на Европейската младежка фондация, която се помещава в Европейски младежки център.
Вержин Хугасян беше сред най-активите участници. Тя отправи предложения за по-пълна правна защита и изрази увереност, че професията й на юрист ще допринесе в голяма степен за защитата на нарушените човешки права.
Всички участници в семинара бяха млади, амбициозни и решителни хора, които са готови да се борят, за да съхранят идентичността си, историята, езика и културата на своята общност и да имат равни права.