„В момента се чувствам много добре, възстановяването ми от операцията върви чудесно и се надявам още този четвъртък да се видя с приятелите си на пловдивска земя“. Това каза в ексклузивно интервю за europlovdiv.com скулпторът Цвятко Сиромашки, който точно на Ивановден се подложи на изключително тежка операция на двете тазобедрени стави.
Днес, той вече се движи с помощта само на патерици тип „канадка“и дори се похвали, че е успял да направи 400 крачки. Рехабилитацията, която се провежда след поставянето на изкуствените тазобедрени стави, включва и използването на специален уред за раздвижване в легнало положение.
Уникалната операция е направена от д-р Венцислав Димов, завеждащ отделението по ортопедия в СБАЛ „Полимед“. Екипът, който е оперирал близо три часа Сиромашки, се състои от седем от най-големите специалисти в България в областта на ортопедията – ендопротезиране на тазобедрени и коленни стави.
Едновременната смяна на двете стави е изключително голяма рядкост и се прави основно от екипа на д-р Димов. Той е и един от малкото специалисти в Европа, които практикуват едновременна смяна на двете тазобедрени стави.
„Д-р Димов е един благороден човек. Внимателен, вежлив, лъчезарен и изключителен професионалист, проявяващ човешко отношение към всеки един от пациентите си! Това според мен е най-добрият лекар, когото търсих в продължение на година и се радвам, че намерих! Той посреща и обслужва всеки пациент сякаш е негов приятел и близък. Нека Бог го дари с крепко здраве, за да помага на всеки, който има нужда от неговата високо професионална и наистина хуманна помощ!“, изказа огромната си благодарност към д-р Димов и неговият екип Цвятко Сиромашки.
Известният по цял свят скулптор отдава кариерата си на възстановяването чрез монументи на историческата памет за значими личности, допринесли с живота и творчеството си за Пловдив. Той е носител на 12 български и международни награди за скулптура, носител е на „Почетния знак на Пловдив“, а през 2015 година Цвятко Сиромашки бе удостоен и със званието „Следовник на народните будители“ за своя труд и творчество на полето на духовността. Цвятко Сиромашки е автор на превърналите се в емблема на града паметници на бележити личности, като бюстът на отдалия съзнателния си живот и дейност на Пловдив, наричан с любов „министър на цветята“ – швейцареца Люсиен Шевалас, паметника на архитекта Йосиф Шнитер, направил първия градоустройствен план на града под тепетата и маската на великия бас Борис Христов, която, макар че предизвика доста полемики, се наложи твърдо в градския пейзаж.
За щастие в последните месеци се забелязва известна промяна в отношението и на градската управа към творчеството на Цвятко Сиромашки. Преди броени дни, самият кмет Тотев заяви, че след близо година и половина от поставянето на маската пред Дома на културата, ще бъде внесено предложение в Общинския съвет за узаконяване на пластиката. След близо три години, и постаментът на бюста на Люсиен Шевалас, от който вандали бяха откъртили медните букви, също ще бъде възстановен, като за целта ще бъдат отпуснати средства от общинския бюджет.
Екипът на europlovdiv.com пожелава на Цвятко Сиромашки бързо и стопроцентово възстановяване, за да може в скоро време отново да работи пълноценно и да увековечи чрез творчеството си още много велики за Пловдив и за страната личности.