Учителят на пловдивските художници, Доайенът на пловдивската живописна школа, Маестрото, в чиято школа са се развили талантите на не един и двама великолепни български творци – Иван Поповски – Джовани, направи един прекрасен подарък на своите многобройни почитатели.
Маестро Поповски, който се радва на прекрасна кондиция за достолепните си деветдесет години, откри чудесна живописна изложба в „Пловдивски културен институт“. Колоритните пейзажи и впечатляващи цветни импресии украсиха галерията и впечатлиха гостите на изложбата. Картините му са много истински, искрени и верни в своите послания, а живописната му техника има силно въздействие върху сетивата. Платната са рисувани в последните няколко месеца и доказват, че Джовани притежава уникално творческо дълголетие. Удивителна е неговата жизненост и младежки дух, които му пожелаваме де запази още дълги години!
Изложба „Непреходното“ с творби на семейния и творчески тандем Евгений и Аглика Петрови, беше открита тези дни в галерия „SIGNA“.
Евгений Петров e известен на ценителите с прекрасните си абстрактни пейзажи. Емблематични пловдивски улици, красиви морски пейзажи и магнетични кътчета. Всичко това е допълнено прекрасно от великолепните натюрморти на Аглика. Цветя, плодове, жизненост, романтика, любов и топлина струи от картините й. Така по женски, нежно и искрено пресъздава света Аглика. Истинско удоволствие е да се докоснете до творбите на Аглика и Евгений Петрови, а изложбата им може да бъде видяна още една седмица. Следващата самостоятелна изложба в галерия „SIGNA“, която ще бъде открита на 14 юни е „Съкровени мигове“ на Светлана Желязкова.
Тази вечер, 08 юни, се открива още една изключително нежна и елегантна изложба. Лили Кючукова ще ни представи своята най-нова колекция, озаглавена „Женски светове“. Чувственост, красота и много женска енергия блика от платната на Лили. Изложбата в галерия „Аспект“ поднася чувствена наслада за сетивата.
Сборна изложба с името „Приятели на „Arsenal of art“, все още може да бъде видяна в едноименната галерия в квартал Капана. Творбите на Ангел Герджиков, Ангел Гешев, Атанас Хранов, Валентин Ангелов, Васил Стоев, Ивайло Григоров, Илия Йончев, Илия Янакиев, Мариана Маринова, Недко Итинов, Никола Певичаров, Николай Кучков, Николай Няголов, Пенка Никова – Станчева, Пенчо Митев и Цвета Марова, ще останат изложени до 12 юни.
До 13 юни в галерия „Възраждане“ ще можете да видите изложба живопис „ Спомен за светлина “ на Димитър Лалев (1952 – 2007).
Краси Алексиева представя изложбата с думите „Димитър Лалев – светлината беше в него и чрез картините си той я подаряваше на другите хора. Осенен да прощава, на него не му се прости приживе нищо. Голямата си дарба заплати с големи мъки.
Картините му бяха като молитви, като актове на милосърдие. Чрез тях Лалев бранеше душата си от всекидневието и осветяваше дирите си във вечността – ако има изобщо такава. Той беше роден да обича и творбите му са изтъкани от любов.
И още : втъка в тях своята жалост, милост, доброта и прошка. Не всички усетиха дълбокото в душата му, но то остана в картините му“.
От 14 юни във „Възраждане“ ще бъде открита живописна изложба по случай 75 годишнината на Григор Ангелов. Григор Ангелов е един от няколкото блестящи български плакатисти, създали славата на това изкуство на европейско и световно ниво. В началото на 90-те години той започва да се налага и като удивителен живописец с рязко различим и оригинален почерк.
В „Бялата къща“ също има интересна изложба. Тя е на Христо Николов и Светлозар Чавдаров. Светлозар Чавдаров е директор на Художествената гимназия, а Христо Николов е художник и педагог, един от основателите на Художествената гимназия „Цанко Лавренов”, бивш председател на Дружеството на пловдивските художници и един от доайените на художниците в града. Ученик на големия български художник и педагог проф. Ненко Балкански, той съхранява от него най-важния урок: „Никога да не си помисля, че съм велик”. Имайки за пътеводна звезда бащата на „отвлеченото” в изобразителното изкуство, великия Василий Кандински: „Всяко произведение на изкуството е дете на своето време, често то е майка на нашите чувства”, абстракцията идва при него съвсем естествено.
Върху платната твори хармонични композиции от цвят и форма, създава своеобразни предизвикателства за зрителя, разгадаеми не чрез директно възприятие, а по пътя на освободеното въображение. Провокацията на абстрактното е в отказа от изброяване на предмети и събития и възможността да наостриш сетивата като композираш хармонии от ребуси, разчитани винаги от всеки по различен асоциативен път. Той създава платна, стоящи на границата между сън и пробуда, между осезаемо и невидимо, почувствано и неизразимо. Като основно изразно средство той залага на колорита, боравейки умело с различни фактури, релефи и показвайки майсторско владеене на рисунъка.
Светлозар Чавдаров работи в областта на скулптурата, живописта и графиката. Той е творец, който се е обучавал при проф. Величко Минеков и академик Александър Дяков.
В лобито на хотел „Тримонциум“ са разположени творбите на друг пловдивски скулптор. Веселин Ламбрев е автор на прекрасни бронзови пластики, от които струи силна енергия и стремеж към философски размишления.