Обикновено сме свикнали да няма история без герои, но Севдалина и Петър Кочевски ще опровергаят това твърдене със съвместната си изложба, която ще се открие на 10 март в Изложбена зала „2019“ под надслов „Без герои“.
Севдалина и Петър са от онези творчески и житейски тандеми, които съумяват да намерят пресечната точка, която обединява търсения, светоусещане и мироглед чрез различни изразни средства.
Севдалина Кочевска от години търси своята изява чрез арт провокации и концептуален прочит на наболели социални и политически проблеми. Тя е сред системните участници в изявите на „Изкуство днес“ („Седмица на съвременното изкуство“, „Арт позитив“). В настоящата изложба Севдалина ще представи няколко силни концептуални инсталации, свързани с миграцията и свободата на индивида.
Петър Кочевски с право може да бъде причислен към авангардните живописци, защото смело отхвърля академичния подход и се впуска в дебрите на неограничената свобода на изразяване. Творбите му са мащабни, изпълнени с творческа свобода, огромна енергия, цветни дисонанси и форми.
Севдалина споделя: „В тази изложба не се противопоставяме като автори, няма победител, няма герои. А относно героите: аз харесвам герои, Петър – не.“
Откриването на тази впечатляваща дегероизирана изложба е насрочено за 10 март от 17 до 19 часа при спазване на всички мерки за безопасност и ще може да бъде разгледана до 30 март.
На 09 март от 18:00 часа в галерия „Възраждане“ ще бъде открита живописната изложба „Годишните времена“ на Емилия Арабаджиева.
„Разжарената паст на лятото, цветната прохлада на пролетта, узрялото злато на есента и ледената, бяла усмивка на зимата – всичко това е живописно намерено в пейзажите и натюрмортите на Емилия Арабаджиева. Ясно личи колко възторжено обича и се възхищава на природата авторката. Тя не търси солиращи моменти и бравурност в живописването, а почтено, красиво и скромно ни поднася своите ясни послания за природната възвишеност на Божия свят“ Краси Алексиева.
На 11 март галерия „Дяков“ ще представи самостоятелната изложба „Ден и нощ“ на Владимир Шунев. Изложбата е по повод на навършването на 60 години на художника и 25 години от създаване на галерията.
Владимир Шунев е роден през 1961 в Дупница. Завършил е Минно-геоложки университет, но рисува от войник и от 1990 е художник на свободна практика, а от 1992 и член на Съюза на българските художници, чийто председател на представителството за Кюстендилска област е от 2017г.
Владимир Шунев е канен за изложби и участия в международни пленери в България, Сърбия, Македония, Ливан. Носител е на престижни награди за изкуството си от галерии в България и Ливан.
Галерия „Дяков“ работи с Владимир Шунев от 1998, когато представя цикъл от впечатляващи негови творби „Древни рисунки от пещерите на България“, а по-късно- през 2019 експозицията „Моите Тоскана и Амстердам“, а през 2020- изложбата „Приказни видения“.
На 11 март галерията ще приема гости през целия ден от 11 до 18 часа, за да се избегне струпване на хора.
„Всяко утро е различно“ е дебют на младата художничка Станка Александрова. Нейните творби можете да разгледате до 16 март в Залата за временни изложби на Градската художествена галерия – Пловдив.
Станка завършва Националната художествена академия със специалност „Живопис“ едва преди три години, но вече направи сериозна артистична заявка със самостоятелната си изложба.
„Фокусът на работата ми е върху естествената среда и по-конкретно върху усещането, което напоследък ми внушава – усещане за живото състояние и за процеса на развитие. Вглеждайки се в ясното, свежото време, долавям трептенето на средата, движението на въздуха – сякаш всичко пулсира и диша.“
За младата авторка, която “вече се е вписала в популярното арт общество на с. Белозем”, галеристът Ганю Генев казва: „Интровертно концентриран, естет и поет на тишината и паузата, Станка Александрова съвсем органично заема своето място в добрата традиция на белоземските художници, а и в голямото семейство на пловдивските артисти.“
До 9 март в галерия Дяков можете да видите изложбата „Миниатюра“ на Никола Певичаров – автор с голяма творческа биография, реализирал е над 300 самостоятелни изложби- живопис и рисунка, участвал е в десетки живописни биеналета и пленери, изкуството му е разпознаваемо и ценено от публика и специалисти.
Навръх Националния празник на България 3-ти март беше открито ново музейно пространство в Пловдив. Галерия „Димитър Георгиев“ представя колекция, която е плод на над 30-дългогодишната събирателна дейност на инж. Димитър Георгиев.Голямата страст, любов и познание на нейния създател стоят в основата на идеята тази колекция да бъде споделена с публиката. Колекцията съдържа творби от над 370 български автори, живели и творили не само в България, но и по света, чието творчество безспорно е част от европейското културно наследство.